Zapraszamy Państwa na wycieczkę w trakcie której zwiedzimy dwa miejsca o unikatowym charakterze.

Szydłów stanowi perełkę architektoniczną regionu i urzeka przybywających tu turystów. W połowie XIV wieku z rozkazu Kazimierza Wielkiego wzniesiono tu wapienne mury wraz z zamkiem i trzema bramami, a dzięki zachowanemu do czasów współczesnych XIV-wiecznemu układowi urbanistycznemu zawierającemu wiele elementów tak architektonicznych jak i przestrzennych średniowiecznego miasta zyskał miano „polskiego Carcassonne”.

Średniowieczny Szydłów otaczały mury miejskie o długości 1080 metrów, z których do naszych czasów przetrwało 680 metrów. Do najważniejszych zabytków miasteczka zaliczają się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zespół zamkowy (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa), kościół farny pod wezw. św. Władysława, kościół pod wezw. W.W. Świętych, synagoga.

Szydłów, o czym nie wszyscy wiedzą, to również stolica polskiej śliwki. Na terenie Gminy Szydłów znajduje się około 1800 hektarów sadów, w 80 procentach śliwowych, Nieznany jest dokładnie czas, kiedy w okolicach Szydłowa zaczęto uprawiać śliwki. Już jednak w XIV-wiecznych zapisach znajdujemy informacje o ogrodach w Szydłowie z których płacono tzw. ogrodne. Obecnie około 25 procent zbieranych w Polsce śliwek pochodzi z okolic Szydłowa.

Szydłów słynie z doskonałych śliwkowych przetworów, cenionych również za granica, a kupić je można w lokalnych sklepach lub punktach informacji turystycznej.

Klasztor w Rytwianach, Pustelnia Złotego Lasu, to jeden z niewielu pokamedulskich zespołów sakralnych, jakie zachowały się na terenie Polski i Europy. 

Historia tego miejsca rozpoczyna się w 1617 roku. Wówczas to zatwierdzono fundację wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego na rzecz Ojców Kamedułów, którzy kilka lat wcześniej osiedli w pierwszym polskim eremie na Bielanach krakowskich. Druga po krakowskiej, Pustelnia kongregacji Góry Koronnej, została założona w Rytwianach, niedaleko Staszowa, w rozległym kompleksie leśnym na wielkiej, 8 hektarowej polanie.

Klasztor zachował się w prawie nie zmienionej formie w stosunku do pierwotnego założenia. W kryptach pod kościołem znajdują się groby zakonników, w kapitularzu grobowiec rodziny Radziwiłłów, a w podziemiach kaplicy p.w. św. Romualda sarkofag Stanisława Łukasza Opalińskiego.

Wyjątkowy urok okolicy klasztoru pokamedulskiego sprawił że ulokowano tam w 1973 roku akcję dwóch odcinków serialu historycznego „Czarne chmury”. 28 września 2013 r w refektarzu otwarto muzeum tego filmu. Zgromadzono w nim eksponaty wykorzystywane przy kręceniu serialu.

PROGRAM

Spotykamy się na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego w sobotę, 09 kwietnia 2022, o godzinie 07:15. O godzinie 07:30 odjazd w kierunku Szydłowa.

*W drodze do Szydłowa planowany postój na poranną kawę.

*Godzina 11:00 – początek zwiedzania Szydłowa. mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zespół zamkowy (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa), kościół farny pod wezw. św. Władysława, kościół pod wezw. W.W. Świętych, synagoga.

*Godzina 14:00 – obiad w Rytwianach. Cena obiadu 40,00 PLN. Menu zostanie przedstawione bliżej terminu wyjazdu.

*Godzina 15:00Rytwiany. Zwiedzania z przewodnikiem Klasztoru oraz Galerii kamedulskiej i Muzeum serialu „Czarne Chmury”.

*Około godziny 16:30 wyjazd w kierunku Warszawy

Planowany przyjazd na plac Bankowy około godziny 20:00

Podany program ma charakter ramowy i godziny oraz kolejność zwiedzania, z przyczyn niezależnych, może zostać zmieniona.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

UWAGA !!! Przejazd i zwiedzanie będzie odbywało się w obowiązującym w dniu wydarzenia reżimie epidemiologicznym!

KOSZT WYCIECZKI – 192,00 PLN

Cena obejmuje bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku. Możliwe jest zamówienie posiłku w Restauracji Kamedulskiej. Cena obiadu 40,00 PLN. Menu zostanie przedstawione bliżej terminu wyjazdu.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 60,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 25 MARCA 2022.

NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „SZYDŁÓW”)

Arktour/ ul.Egejska 11/ 02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.

 

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku