(…) Sandomierz nad Wisłą to niezwykłe, pełne zabytków miasta wyróżniające się magicznym historycznym klimatem, stanowiącym świadectwo bogatej przeszłości tego miejsca. Sandomierz to miasto niezwykle malowniczo położone na siedmiu nadwiślańskich wzgórzach, co sprawia że bywa nazywane czasem małym Rzymem, choć zdecydowanie mocniej przyległ do niego przydomek królewskiego miasta, gdzie bywali w przeszłości polscy królowie i książęta. (…)

I tam właśnie wybierzemy się w niedzielę, 28 kwietnia 2024.

W czasie zwiedzania zejdziemy do krypty kościoła świętego Józefa ze zmumifikowanym ciałem Teresy Izabelli Morsztynówny. (Zdjęcie z krypty na dole strony).

Teresa Izabela Morsztynówna była córką wojewody sandomierskiego z Chorzelowa. Zdobyła staranne wykształcenie w domu, a następnie w Warszawie u sióstr Sakramentek. Mając 18 lat zmarła 15 sierpnia 1698 roku. Ciało jej dobrze zachowane znajduje się w podziemiach kościoła świętego Józefa w Sandomierzu. Od ponad 300 lat wzbudza zainteresowanie z racji jej świątobliwego życia. Aktualnie podejmowane są starania o beatyfikację Teresy Morsztynówny.

PROGRAM

Uwaga!!! Zmiana miejsca spotkania!!!

Spotykamy się na parkingu przez „Kinoteką” mieszczącą się w Pałacu Kultury i Nauki od strony Alej Jerozolimskich o godzinie 7:00. Miejsce spotkania widoczne pod linkiem: https://tinyurl.com/2s3c5fpy

Po drodze postój na poranną kawę.

👉 Brama Opatowska z XIV wieku to jeden z najważniejszych zabytków Sandomierza. Jedna z czterech bram niegdyś wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza. Wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku.

UWAGA !!! Wchodzimy na taras widokowy, sześć pięter po schodach. Oglądamy panoramę miasta. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach nie musi opłacać biletu.

👉Podziemna Trasa Turystyczna, czyli sandomierskie lochy to system dawnych czternasto i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Obecna podziemna trasa utworzona została przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów (w części z nich udało się zachować pierwotne wątki obmurowań). Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają dwunastu metrów pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi łącznie 470 metrów.

👉Bazylika Katedralna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny to gotycka świątynia wzniesiona (w miejscu wcześniejszego kościoła) z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1360 – 1382. Jest kolejnym głównym zabytkiem Sandomierza na naszej trasie. Miłośnicy książek których bohaterem jest prokurator Szacki zobaczą obraz „występujący” w powieści „Ziarno prawdy”.

👉Wąwóz Królowej Jadwigi rozdziela wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich. Strome ściany tego blisko półkilometrowego jaru dochodzą do dziesięciu metrów wysokości.

👉Ucho Igielne – jedyna zachowana furta, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych. Dość ciekawy zabytek Sandomierza.

👉Zwiedzanie krypty kościoła świętego Józefa ze zmumifikowanym ciałem Teresy Izabelli Morsztynówny (+1698).

👉 Zobaczymy również Dom Długosza, Collegium Gostomianum, Rynek, zamek z zewnątrz, ratusz, zabytkowe kamienice, dawną synagogę, kościół świętego Ducha, kościół świętego Michała, kościół świętego Józefa

Czas zwiedzania to około czterech godzin.

👉 Po zwiedzaniu przerwa około godziny na posiłek we własnym zakresie.

Planowany odjazd w kierunku Warszawy około godziny 16:30, a przed Kinoteką powinniśmy być około godziny 20:30.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 260,00 PLN/osoba

Cena obejmuje, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje kosztu biletów wstępu do obiektów.

Koszt biletów:

Krypta wojewodzianki – 5,00 PLN

Podziemna trasa turystyczna – bilet normalny – 23,00 PLN, bilet ulgowy – 19,00 PLN

Brama Opatowska – bilet normalny – 12,00 PLN, bilet ulgowy – 10,00 PLN

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN LUB CAŁOŚCI KWOTY W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. JEŚLI DOKONANO WPŁATY ZADATKU, DOPŁATY POZOSTAŁEJ CZĘŚCI NALEŻY DOKONAĆ DO PIĄTKU, 12 KWIETNIA 2024.

NUMER KONTA:

W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „KRYPTA”.

Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatku.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.