Zapraszamy Państwa na krótką wycieczkę w okolice Warszawy w trakcie której odwiedzimy trzy założenia pałacowo parkowe, w Guzowie zostaniemy oprowadzeni przez przedstawiciela Fundacji imienia Feliksa hrabiego Sobańskiego. Wejdziemy do wnętrza pałacu właśnie przebudowywanego na ośrodek Spa. Sprawdzimy, czy coś przetrwało z oryginalnych wnętrz.

Pałac w Guzowie, uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Historia dworu wiąże się z losami rodzin Ogińskich, Łubieńskich i Sobańskich, o których usłyszycie Państwo podczas wycieczki.

W 1856 roku właścicielem stojącego w Guzowie dworu stał się Feliks Sobański. To on nadał pałacowi kształt zachowany do dzisiaj.

Alkierzowy dwór rozbudowano w stylu naśladującym renesansowe zamki znad Loary. Do starego korpusu posiadającego jedna wieżę dodano drugą (obydwie nakryto wysokimi dachami), a od strony podjazdu czterokolumnowy portyk z tarasem dostępnym z pierwszego piętra oraz główne wejście pod balkonem, wspartym ośmioma kolumnami doryckimi w parach. Od strony ogrodu dobudowano duży taras, a cały pałac nakryto wysokimi, spadzistymi dachami z pseudoattykami, pokrytymi blachą.

W przyszłości pałac ma pełnić funkcję ośrodka Spa z zapleczem sportowo – rekreacyjnym. Właśnie trwa adaptacja wnętrz ale my wejdziemy do środka.

Od około 1765 roku wokół ówczesnego dworu Ogińskich istniał ogród włoski; dopiero wraz z przebudową dworu na istniejący do dziś pałac, w IV ćwierci XIX wieku, utworzono wspaniały, rozległy park angielski z trzema stawami.

Kaplica grobowa hrabiów Łubieńskich i Sobańskich w Wiskitkach. Kaplica została zbudowana około 1848 roku w stylu neoromańskim, fundatorką była hrabina Róża z Łubieńskich Sobańską, a autorem projektu był przypuszczalnie architekt Adam Idźkowski. Nad wejściem do kaplicy zbudowana jest wieżyczka z dzwonem. We wnętrzu znajduje się ołtarz, ozdobiony płaskorzeźbą, przedstawiającą świętego Feliksa de Valois. To mauzoleum jest miejscem pochówku kilkudziesięciu osób z rodów Łubieńskich i Sobańskich.

Z inicjatywy Michała hrabiego Sobańskiego, kaplica została ponownie kompleksowo odremontowana w latach 2009-2016.

Kaplicę odwiedzimy w drodze do Guzowa.

Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach. Pałac w Radziejowicach zbudowano na początku XVII wieku z inicjatywy wojewody łęczyckiego Stanisława Radziejowskiego, a gruntownie przebudowano na przełomie XVIII wieku na zlecenie Kazimierza Krasińskiego. Obecny klasycystyczny kształt magnacka siedziba zawdzięcza uczniowi Merliniego, architektowi Jakubowi Kubickiemu.

Stojący w sąsiedztwie pałacu zameczek jest najstarszą budowlą zespołu, przynajmniej w części, najstarsze partie ścian pochodzą bowiem z XVI wieku. Pod koniec XVIII wieku była to już tylko malownicza ruina, odbudowana i zaaranżowana, podobnie jak pałac, według projektu Kubickiego.

Park otaczający pałac zaczęto tworzyć w 1817 roku w formie krajobrazowego parku angielskiego, według projektu francuskiego pułkownika Aleksandra d’Alphonce’a de Saint Omer. Na terenie parku znajdują się wpisane na listę pomników przyrody aleja lipowa i aleja jesionowa. W 2 połowie XX wieku rozpoczęto prezentować w nim rzeźby. W parku znajduje się Wielki Staw i Mały Staw zasilane wodami rzeczki Pisia-Gągolina.

Neobarokowy pałac w Teresinie położony jest w rozległym parku krajobrazowym. Kompleks należy do najciekawszych i najpiękniejszych rezydencji ziemiańskich.

W pierwszej połowie XIX wieku Teresin został własnością rodziny Epsteinów, która była jedną najbogatszych rodzin bankierskich w Królestwie Polskim. Pierwszy pałac został tutaj zbudowany prawdopodobnie koło 1848 roku według projektu Adama Adolfa Loewego dla Hermana Epsteina, warszawskiego bankiera i pioniera przemysłu cukrowniczego. W tym samym czasie założono również park. Niewiele jednak wiadomo o samym pałacu

Syn Hermana, Mieczysław, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli finansjery warszawskiej, postanowił zbudować w Teresinie nową, imponującą rezydencję. Architektem nowego pałacu został przybyły z Francji architekt François Arveuf. Budynek wzniesiono w latach 1896-99. Arveuf z poprzedniego pałacu zaprojektowanego przez Loewego wykorzystał tylko sklepione piwnice oraz pozostawił oficynę i prowadzącą do niej galerię., W 1909 roku Mieczysław Epstein sprzedał Teresin księciu Władysławowi Druckiemu-Lubeckiemu.

Wokół pałacu i oficyny rozciąga się rozległy park krajobrazowy z licznymi okazami starodrzewu. Występuje tu wiele gatunków drzew iglastych i liściastych. Do najstarszych okazów drzewostanu należą: sosna zwyczajna (120-180 lat), tulipanowiec amerykański (80 lat), sosna wejmutka (120 lat) oraz wyjątkowe okazy dębu szypułkowego liczące po około 300-350 lat.

Ponieważ wycieczka nie jest długa a w okolicy nie znaleźliśmy lokalu gotowego przyjąć grupę turystyczną, prosimy o zaopatrzenie się we własny prowiant. Przed pałacem w Teresinie jest rozległa łąka, na której możemy rozłożyć koce i spożyć przywiezione wiktuały.

PROGRAM

👉 Spotykamy się przed Pałacem Kultury na parkingu przed Kinoteką w sobotę 25 maja 2024, o godzinie 8:15.

👉Miejsce spotkania widoczne pod linkiem: https://tinyurl.com/2s3c5fpy

👉Około godziny 9:30 początek spaceru po parku otaczającym pałac w Radziejowicach. Nie wchodzimy do wnętrza pałacu. Spacer potrwa około godziny.

👉Po zwiedzaniu parku w Radziejowicach, przejazd do Wiskitek i Guzowa. Kaplicę otworzy dla nas i po pałacu oraz wokół oprowadzi nas przedstawiciel Fundacji imienia Feliksa hrabiego Sobańskiego.

👉Około godziny 14:45 przejazd (30 minut) do Teresina. Pobyt w Teresinie potrwa około godziny. Obejrzymy pałac (z zewnątrz) oraz będziemy spacerować po parku krajobrazowym.

👉Planowany powrót do Warszawy około godziny 16:45.

Ponieważ wycieczka nie jest długa a w okolicy nie znaleźliśmy lokalu gotowego przyjąć grupę turystyczną, prosimy o zaopatrzenie się we własny prowiant. Przed pałacem w Teresinie jest rozległa łąka, na której możemy rozłożyć koce i spożyć przywiezione wiktuały.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 165,00 PLN/osoba

Cena obejmuje, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN LUB CAŁOŚCI KWOTY W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. JEŚLI DOKONANO WPŁATY ZADATKU, DOPŁATY POZOSTAŁEJ CZĘŚCI NALEŻY DOKONAĆ DO PIĄTKU, 10 MAJA 2023.

NUMER KONTA:

W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „GUZÓW”.

Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatku.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ ( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).
Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.