W ramach cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach zaplanowano bezpłatne zwiedzanie Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz spacery historyczne po najbliższej okolicy.

Są to jedne z najważniejszych miejsc na mapie Warszawy i Polski związane z martyrologią narodu.

Podczas wizyty w wyżej wymienionych miejscach na zwiedzających będą czekać nasi pracownicy, którzy z niezwykłą pasją przekazują historię tych miejsc. Na wydarzenia obowiązują zapisy mailowe.

Spotykamy się przed wejściem do placówek Muzeum Niepodległości o godzinie podanej przy dacie wydarzenia. Adresy placówek podane są poniżej programu.

PROGRAM

16.09.2023 godz. 10.00 – Zwiedzanie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz spacer historyczny po okolicy. Zapisy: xpawilon@muzn.pl

16.09.2023 godz. 15.00 – Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak połączone ze spacerem historycznym po dawnym terenie warszawskiego getta. Zapisy: pawiak@muzn.pl

17.09.2023 godz. 10.00 – Zwiedzanie Muzeum Niepodległości oraz spacer historyczny po okolicy. Zapisy: edukacja@muzn.pl

17.09.2023 godz. 15.00 – Zwiedzanie Mauzoleum Walki i Męczeństwa połączone ze spacerem historycznym po dawnej niemieckiej dzielnicy policyjnej. Zapisy: szucha@muzn.pl

Zwiedzanie oraz spacery w dniach 16 i 17 września poprowadzi Arkadiusz Żołnierczyk z biura przewodnickiego Arktour.

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE

Aleja „Solidarności” 62, 00-240 Warszawa

Dzisiejsza siedziba główna Muzeum, pałacyk w przeszłości należący między innymi do rodziny Przebendowskich, położony jest w miejscu wyjątkowym. Ruszając w dowolnym kierunku sprzed pałacu zetkniemy się z historią Warszawy. Po zwiedzeniu ekspozycji Uczestnicy wyruszą na spacer podczas którego usłyszą o prywatnych miasteczkach, tworzonych wokół miast królewskich od połowy XVI wieku, poznają przebieg Akcji Pod Arsenałem i Akcji „Europejska”, przejdą po bruku ulicy Nalewki i poznają historię tej ważnej w przeszłości arterii Warszawy oraz współczesnej Trasy W/Z, zobaczą miejsce, gdzie znajduje się schron przygotowany przed wrześniem 1939 dla prezydenta Stefana Starzyńskiego oraz cmentarz na terenie Ogrodu Krasińskich.

X PAWILON CYTADELI WARSZAWSKIEJ

Skazańców 25, 01-532 Warszawa (Na teren Cytadeli można wjechać samochodem).

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej mieści się w autentycznym budynku XIX-wiecznego magazynu mundurowego Koszar Aleksandrowskich, który następnie przekształcono w więzienie śledcze.

Na ekspozycji stałej prezentujemy dzieje Cytadeli Warszawskiej oraz przybliżamy sylwetki więźniów politycznych tu przetrzymywanych.

Po zwiedzeniu ekspozycji Uczestnicy przejdą pod Bramę Straceń. Po drodze poznają historię nieistniejącej dzielnicy Fawory oraz Szubienicznej Góry. Grupa przejdzie pod obelisk z elementami szubienicy, przestrzelony dzwon oraz w miejsce, gdzie najprawdopodobniej wykonywane były egzekucje skazanych na śmierć w okresie międzywojennym. Przewodnik opowie o wybuchu w Cytadeli, który nastąpił 13 października 1923 roku oraz o warszawskich rzeczkach.

MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK

Dzielna 24/26, 00-162 Warszawa

Muzeum Więzienia Pawiak to szczególne miejsce w historii Warszawy i Polski, ponieważ upamiętnia stare warszawskie więzienie, którego niemal cały okres istnienia związany był z martyrologią Narodu Polskiego i walką o niepodległość. Okres funkcjonowania, czyli lata 1835–1944, to w zdecydowanej większości czas, gdy w jego murach byli osadzani jako więźniowie polityczni polscy patrioci, którzy wpierw podjęli walkę z rosyjskim zaborcą, a później z niemieckim okupantem.

Podczas spaceru Uczestnicy usłyszą historię KL Warschau, a ponieważ więzienie zostało ulokowane na terenie dzielnicy nalewkowsko-muranowskiej, przed rokiem 1943 w przeważającej części zamieszkanej przez społeczność żydowską, poznają dzieje tego rejonu przed rokiem 1939, historię utworzenia getta oraz zagłady Żydów w czasie II Wojny Światowej.

MAUZOLEUM WALKI I MĘCZEŃSTWA

Aleja Jana Chrystiana Szucha 25, 00-580 Warszawa

To miejsce szczególne dla mieszkańców Warszawy, związane z pamięcią o bestialstwie oprawców z gestapo i cierpieniach katowanych. Już w pierwszych dniach okupacji al. Szucha i pobliskie ulice przekształcono w dzielnicę policyjną, a monumentalny gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego pod numerem 25 (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) zamieniono na siedzibę niemieckiej Policji Bezpieczeństwa.

Mimo, że ten rejon był mocno obsadzony przez niemieckie siły porządkowe, III Kompania Wydzielona („Agat”, „Pegaz”) przeprowadziła akcje likwidacyjne funkcjonariuszy niemieckiego aparatu terroru. W czasie spaceru Uczestnicy poznają historię powstania Kompanii Wydzielonej oraz przebieg specjalnych akcji bojowych „Bürkl” , „Weffels”, „Stamm” oraz „Milke”. Uczestnicy spaceru dokładnie poznają przebieg akcji bojowej, której celem była likwidacja kata Warszawy, Franza Kutschery.