Zapraszamy Państwa na Podlasie, na wycieczkę w trakcie której odwiedzimy mniej znane miejsca w tym regionie.

Odwiedzimy monaster w Sakach, synagogę w Orli, w ostatnim czasie wpisaną na listę Siedmiu Najbardziej Zagrożonych Zabytków i Obiektów Dziedzictwa Kulturowego w Europie, a na posiłek zatrzymamy się na tradycyjny, lokalny posiłek w historycznej stolicy Podlasia, Drohiczynie.

Monaster św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach jest jednym z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce.

Monaster został erygowany dekretem Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski z dnia 16 lipca 2001 r. jako Prawosławny Męski Dom Zakonny. Decyzją św. Soboru biskupów PAKP z dnia 9 marca 2010 Dom Zakonny św. Dymitra został podniesiony do rangi Monasteru.

Lokalizacja monasteru i wybór jego patrona były ściśle związane z miejscową tradycją i wiarą mieszkańców okolicznych wsi.

Podczas wizyty w monasterze będzie okazja porozmawiać z oprowadzającym nas mnichem na tematy teologiczne.

Synagoga w Orli to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w rejonie Bielska Podlaskiego.

Żydzi mieszkali w Orli od XVI wieku i stanowili większość mieszkańców wsi w przededniu drugiej wojny światowej. Synagoga w Orli powstała prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku. Jej wnętrze odzwierciedlało wpływy barokowe i renesansowe, w sali głównej znajdował się okazały Aron ha-Kodesz. Ściany zdobiły polichromie, głównie z motywami zwierzęcymi i roślinnymi. Obiekt był kilkakrotnie przebudowywany, posiadał efektowną klasycystyczną fasadę.

W marcu 1942 roku Niemcy odizolowali miejscowych Żydów w getcie, a kilka miesięcy później większość z nich zamordowali w obozie zagłady w Treblince.

Synagoga służyła jako magazyn mienia skradzionego Żydom przez Niemców, a Aron ha-Kodesz został zniszczony. Po drugiej wojnie światowej budynek synagogi stał pusty i zaniedbany, okresowo wykorzystywany jako magazyn, a jego stan pogarszał się.

Drohiczyn, malownicze miasteczko nad Bugiem, to historyczna stolica Podlasia. Powstało na początku XI wieku. Ponieważ leżało na pograniczu polsko-ruskim miało bardzo duże znaczenie handlowe jako komora celna. Miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk – należało do Mazowsza, Litwy i Korony. Stolicą Podlasia było od 1520 roku.

Dziś o wspaniałej przeszłości Drohiczyna świadczą zabytki i ciekawe miejsca, których w tym niewielkim miasteczku nie brakuje. Poza Górą Zamkową i schronem bojowym Linii Mołotowa znajdziemy trzy kościoły i cerkiew prawosławną, a także trzy zespoły poklasztorne: franciszkanów, jezuitów i benedyktynek.

W Drohiczynie będziemy mogli spróbować lokalnego przysmaku.

Zaguby to danie z ziemniaków i ciasta pierogowego charakterystyczne dla kuchni podlaskiej. W ciasto pierogowe zawija się farsz z tartych ziemniaków przesmażonych z cebulką i boczkiem. Takiej właśnie potrawy możemy spodziewać się na obiad.

PROGRAM

👉 Spotykamy się na parkingu przed Kinoteką, mieszczącą się w Pałacu Kultury i Nauki od strony Alej Jerozolimskich w sobotę, 28 czerwca 2025, o godzinie 07:15.

👉 W drodze do Sak powinniśmy zatrzymać się na poranną kawę.

👉 O godzinie 11:00 spotkanie z mnichem w monasterze w Sakach.

👉 O godzinie 13:00 spotkanie z lokalnym przewodnikiem przed synagogą w Orli.

👉 Około godziny 14:00 odjazd w kierunku Drohiczyna.

👉 O godzinie 15:15 przerwa obiadowa w Drohiczynie. Możliwe jest zamówienie obiadu, menu i cena podane poniżej.

👉 16:15 Około godzinny spacer po Drohiczynie (wejście na Górę Zamkową, spojrzenie na lokalne świątynie).

👉 17:30 Odjazd w kierunku w kierunku Warszawy.

👉 Planowany powrót do Warszawy około godziny 20:30.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 218,00 PLN/osoba

Koszt wycieczki obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, dostosowanym do wielkości grupy, opiekę pilota oraz lokalnego przewodnika, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN).

Koszt wycieczki nie obejmuje ceny ofiary w odwiedzanych miejscach oraz obiadu. Można zamówić obiad w restauracji w Drohiczynie. Informacje o propozycji posiłku poniżej.

Ofiara na rzecz monasteru i na rzecz synagogi w Orli 20,00 PLN – płatne obligatoryjnie przed wejściem do autokaru.

Możliwe jest zamówienie obiadu w restauracji w Drohiczynie w cenie 60,00 PLN.

Menu: rosół, miks regionalny (kartacz, zaguby, babka z surówkami), woda z cytryną. Koszt obiadu – 60,00 PLN

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 80,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 13 CZERWCA 2025.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „ORLA”)

Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

Dokonanie wpłaty oznacza akceptację warunków udziału w wycieczkach jednodniowych, dostępnych pod linkiem oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Warunki uczestnictwa w wycieczkach jednodniowych

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi Biuro Przewodnickie Arktour nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.