Zapraszamy Państwa na zimowy wyjazd do dwóch unikatowych miejsc! Przekonamy się, jak powstaje „białe złoto” oraz sprawdzimy jak w przeszłości wydobywano potrzebny do wyrobu narzędzi krzemień pasiasty. Dzisiaj z wykorzystaniem krzemienia pasiastego powstają przepiękne wyroby jubilerskie.

Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. to największy producent porcelany cienkościennej w Europie. Od 229 lat (!!!) oferują niepowtarzalne w skali światowej wyroby. W czasie naszej wycieczki będziemy mieli okazję przekonać się, jak powstaje ćmielowska porcelana.

W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania turyści odbywają podróż z przewodnikiem i poznają „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany, a który obecnie jest wyjątkową salą multimedialną, w której przybliżany jest proces produkcji porcelany.

Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mają możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, mogą poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu, jak wygląda biała a jak różowa porcelana, a na ich oczach malarka zdobi porcelanę farbami ceramicznymi lub złotem.

Przy okazji zwiedzania Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie weźmiemy udział w warsztatach, w trakcie których będzie okazja do własnoręcznego stworzenia porcelanowej róży i zabrania jej do domu. Wypalamy już we własnym zakresie, zgodnie z instrukcjami ćmielowskich specjalistów, po powrocie do domu. Będzie też możliwość dokonania zakupów w firmowym sklepie.

W Sudole k. Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się niezwykłe miejsce – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. W okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu działały tu kopalnie krzemienia pasiastego. W przeszłości krzemień pasiasty wykorzystywano do wyroby narzędzi, dzisiaj wytwarza się z niego ozdoby.

Krzemionki, wraz z polami górniczymi Borownia i Korycizna oraz prehistoryczną osadą górniczą na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie, tworzącymi wspólnie Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, zostały wpisane w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią.  Trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

UWAGA! Ponieważ obiad będziemy spożywać stosunkowo późno, prosimy zaopatrzyć się w prowiant.

PROGRAM

Spotykamy się w sobotę, 28 stycznia 2023, na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego o godzinie 7:00. W drodze do Ćmielowa zatrzymamy się na krótki postój.

W drodze do Ćmielowa planujemy zatrzymać się na krótki postój.

11:00  rozpoczęcie zwiedzania Muzeum Żywej Porcelany.

Przejazd do Muzeum Archeologicznego.

13:30 początek zwiedzania Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

Przerwa obiadowa o godzinie 16:00. UWAGA! Ponieważ obiad będziemy spożywać stosunkowo późno, prosimy zaopatrzyć się w prowiant. Możliwe jest zamówienie obiadu płatnego dodatkowo 45,00 PLN. Menu poniżej.

Około godziny 17:00 wyjazd w kierunku Warszawy. Przewidywany powrót na plac Bankowy około godziny 20:30

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 265,00 PLN/osoba

Cena obejmuje koszt warsztatów w Muzeum Żywej Porcelany (49,00 PLN), bilet wstępu do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki (30,00 PLN), opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku. Można zamówić posiłek w cenie 45,00 PLN. Menu: Barszcz kielecki (żurek regionalny) / Pieróg ze schabu z pieczarkami / ziemniaki z wody / surówka z czerwonej kapusty. Sok / woda. Płatność za posiłek przy wejściu do autokaru.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN.

CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 13 STYCZNIA 2023.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „KRZEMIONKI”

Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour , numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.