Kalisz jest jednym z najstarszych miast na ziemiach polskich. W roku 1960 święcił uroczyście 1800-lecie swojej udokumentowanej historii. Zapraszamy do zwiedzenia tego pełnego historii miasta.
W XII wieku Kalisz był jednym z najważniejszych wielkopolskich grodów i siedzibą kasztelanii, w tym czasie powstała tu kolegiata romańska ufundowana przez księcia Mieszka III Starego, której fundamenty dziś widoczne są na terenie zrekonstruowanego Kaliskiego Grodu Piastów. Prawa miejskie Kalisz uzyskał w 1260 roku.
Pierwszą częścią odkrywania przeszłości miasta będzie spacer z przewodnikiem. Poniżej lista wybranych obiektów, które powinniśmy zobaczyć podczas spaceru.
– Baszta Dorotka, pl. Św. Józefa – ciekawy fragment średniowiecznych murów miejskich, stojący obok kolegiaty, murowana baszta dobrze widoczna jest od strony parku miejskiego
– Kolegiata Wniebowzięcia NMP, pl. Św. Józefa – kościół z XIV wieku, przebudowany później w stylu barokowym, obecnie jest to bazylika mniejsza – sanktuarium narodowe Św. Józefa z Nazaretu z obrazem Świętej Rodziny, przed którym w czerwcu 1997 roku modlił się papież Św. Jan Paweł II
– Katedra Św. Mikołaja w Kaliszu, ul. Kanonicka 5 – gotycka świątynia, która po licznych przebudowach reprezentuje różne style
– Mury miejskie, pl. Św. Józefa – ładnie zachowany fragmeny murów przylega do Baszty Dorotki
– Ratusz w Kaliszu, Rynek – piękna, okazała neorenesansowa budowla stojąca pośrodku głównego placu miasta.
Po spacerze z przewodnikiem będzie czas wolny na samodzielne odkrywanie zabytków miasta lub na posiłek.
W trzeciej części przejedziemy do Rezerwatu Archeologicznego. Rekonstrukcję grodu będziemy zwiedzać z przewodnikiem.
Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu usytuowany jest w najstarszej części Kalisza, na terenie wczesnośredniowiecznego kaliskiego grodu, w bliskiej odległości od współczesnego centrum miasta. W 2008 roku odtworzono w Rezerwacie częściową zabudowę średniowiecznej warowni, na którą składają się: brama wjazdowa do grodu wraz z palisadą i mostem, kamienny kurhan, siedem drewnianych chat, dwupoziomowa wieża obronna, wały skrzyniowe, fundamenty oraz część przyziemia romańskiej kolegiaty oraz liczne repliki średniowiecznych przedmiotów.
Dzięki rekonstrukcjom średniowiecznych budowli i urządzeń, zwiedzający mogą osobiście doświadczyć historii tego miejsca.
PROGRAM
Spotykamy się w sobotę, 26 sierpnia 2023, o godzinie 6:45 na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego.
W drodze do Kalisza postój na poranną kawę.
Około godziny 10:30 spotkanie z przewodnikiem i początek zwiedzania Kalisza. Spacer z przewodnikiem potrwa około 2,5 godziny.
Od godziny 13:00 do godziny 14:30 czas wolny na samodzielne zwiedzanie Kalisza lub posiłek.
Przejazd do Rezerwatu Archeologicznego Zawodzie.
Zwiedzanie Rezerwatu z przewodnikiem (około 1,5 godziny).
Około 17:00 ruszamy w kierunku Warszawy.
Planowany powrót około 20:30 na plac Bankowy.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
KOSZT WYCIECZKI – 262,00 PLN
Cena obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, dostosowanym do wielkości grupy, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz .
Cena nie obejmuje posiłku oraz biletów wstępu.
Uwaga! Ze względu na ograniczenia w Rezerwacie Archeologicznym grupa nie może być większa niż 30 osób.
——-
Koszt biletu wstępu do Rezerwatu Archeologicznego z przewodnikiem – 35,00 PLN (nie ma biletów ulgowych) płatne obligatoryjnie przy wejściu do pojazdu.
——
REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 11 SIERPNIA 2023.
PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.
NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „KALISZ”)
Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118
Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.
Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.
DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.
Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl
FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ
Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !
Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.
Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.
Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.
Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl
Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU
Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl
DO ZOBACZENIA
Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.
Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.