Zapraszamy Państwa na wyjazd w trakcie którego będziemy obcować z przyrodą i historią. Odwiedzimy skansen, zabytkowy dwór i Polskie Termopile czyli Strękową Górę, miejsce zaciętych walk we wrześniu 1939, a dzisiaj również punkt widokowy na dolinę Narwi.

Skansen Kurpiowski imienia Adama Chętnika w Nowogrodzie jest jednym z dwóch najstarszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Na niewielkim terenie (3,5 hektara) zgromadzono obiekty reprezentatywne dla drewnianego budownictwa Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Piękne położenie na zróżnicowanym terenie zapewnia mnóstwo przyjemności ze zwiedzania. Znajdują się tu 23 zabytkowe budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tak zwanej małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, itp.

Najstarszym zabytkiem jest pozostałość po średniowiecznym zamku tzw. Wzgórze Ziemowita. Wszystkie budynki pochodzą z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, drewniane, o konstrukcji zrębowej, z okresu od końca XVIII wieku do pierwszej połowy XX wieki, większość wyposażona w oryginalne meble. Skansen prezentuje historię ludności Kurpiowskiej oraz warunki w jakich mieszkańcom tej krainy przyszło żyć w przeszłości.

Muzeum Przyrody w Drozdowie mieści się w dawnym dworze Stanisława Lutosławskiego. Jest to połączenie pozostałości XVIII-wiecznego dworku z dobudowaną do niego jednopiętrową, klasycyzującą willą wzniesioną według projektu Franciszka Lilpopa w 1895 roku.

Ekspozycja składa się z kilku odrębnych wystaw. Pierwsza zwiedzana jest wystawa poświęcona szacie roślinnej Kotliny Biebrzańskiej, z pięknie zrobionym przekrojem przez wybrane zbiorowiska roślinne południowego basenu Doliny Biebrzy, dającym pojęcie o strefowości ekologicznej i naturalności tych terenów. Ekspozycja znajdująca się w następnej sali dotyczy batalionów będących ptasim symbolem Kotliny Biebrzańskiej oraz ptaków występujących w dolinach Biebrzy i środkowej Narwi. Kolejne wystawy przedstawiają ssaki żyjące na terenie Kotliny Biebrzańskiej. Osobna wystawa dotyczy łosia – króla bagien, a oryginalną w swoim wyglądzie „klatkę schodową” zdobią trofea myśliwskie.

Wystawa pod tytułem „Salon dworski” zawiera dawne meble z przełomu XIX i XX wieku, portrety, zdjęcia i pamiątki po Lutosławskich (dawnych właścicielach) oraz po Romanie Dmowskim, który spędził w Drozdowie ostatnie miesiące swego życia.

Strękowa Góra to jedno z popularniejszych miejsc w Biebrzańskim Parku Narodowym. Rozciąga się stąd przepiękny widok na dolinę Narwi. Wiele zdjęć obrazujących rozlewiska tych rejonów pochodzi właśnie z tej wsi. Podczas agresji niemieckiej we wrześniu 1939 roku polscy żołnierze, dowodzeni przez kapitana Raginisa, broniący umocnień w tym rejonie na 48 godzin zatrzymali przeważające siły niemieckie.

Na szczycie Strękowej Góry znajdują się pozostałości bunkra obserwacyjnego. To z niego obroną tego odcinka dowodził i w nim zginął kapitan Raginis. Bohaterskiego dowódcę pochowano obok bunkra.

PROGRAM

Spotykamy się w sobotę, 25 czerwca 2022, na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego, o godzinie 7:15. O godzinie 7:30 wyruszamy w kierunku Nowogrodu.

Po drodze przewidujemy krótki postój na kawę.

Około godziny 10:00 rozpoczniemy spacer z przewodnikiem po Skansenie Kurpiowskim. Spacer potrwa około 1,5 godziny. Po zwiedzaniu skansenu przejazd do Drozdowa.

Około godziny 12:00 początek zwiedzania Muzeum Przyrody w Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Po zwiedzaniu pozostanie około 30 minut na indywidualny spacer po malowniczym parku.

Godzina 14:30 – obiad w Piątnicy Poduchownej. Obiad nie jest uwzględniony w cenie wycieczki. Informacje na temat posiłku poniżej.

Od godziny 16:00 trwający około 60 minut spacer po Strękowej Górze.

Około godziny 17:00 wyjazd w kierunku Warszawy.

Planowany powrót na plac Bankowy około godziny 19:30.

Uwaga! Ze względu na absolutny zakaz zatrzymywania się autokarów turystycznych na przystankach MZA nie zatrzymujemy się po drodze, by kogoś wysadzić. (Chyba, że ktoś jest skłonny uregulować mandat w wysokości 2 tysięcy złotych).

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 199,00 PLN/osoba

Cena obejmuje bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku.

Możliwe jest zamówienie obiadu w cenie 40,00 PLN
(
Rosół / Marynowany karczek w ziołach i kremowym sosie pieczarkowym / Puszysty sernik na ciepło z wiśniami i miętą/ kawa lub herbata)

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 60,00 PLN.

CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 10 CZERWCA 2022.

NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „DROZDOWO”

Arktour/ ul.Egejska 11/ 02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ ( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi Biuro Przewodnickie Arktour nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

Park w Drozdowie.