Po zakończeniu II Wojny Światowej nowa władza miała pomysł, żeby porzucić zrujnowaną Warszawę i stolicę przenieść do Łodzi. Z różnych przyczyn pomysł upadł ale Łódź stolicą pozostała, stolicą filmową. Powstaje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna imienia Leona Schillera a hale dawnych fabryk stają się planami filmowymi.

Zapraszamy Państwa na wycieczkę do Łodzi szlakiem kinematografii.

Podczas wycieczki będzie okazja usiąść na tych samych schodach na których siadywali Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda, a jeśli ktoś ma życzenie, będzie mógł skoczyć z tego samego stopnia, z którego zwykł skakać Roman Polański.

Zobaczymy salę w której Adolf Hitler odznaczył Hansa Klossa Żelaznym Krzyżem. W filmie „Stawka większa niż życie” oczywiście. Będziemy mogli poczuć się, jak bohaterowie „Ziemi obiecanej” lub filmu „Vabank”.

Przejdziemy Aleją Gwiazd by sprawdzić, które z 96 nazwisk jest nam znane!

Wejdziemy na teren Szkoły Filmowej oraz odwiedzimy Muzeum Kinematografii oraz niedawno otwarte Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

Łódzka Szkoła Filmowa. Profesjonalne, artystyczne kino w Polsce potrzebuje uczelni kształcącej filmowców – uznali artyści i teoretycy sztuki, którzy po zakończeniu II wojny światowej znaleźli się w Łodzi i 1948 roku stworzyli Szkołę Filmową. Przez wszystkie lata istnienia łódzka szkoła wykształciła wielu czołowych reżyserów, operatorów i aktorów. Artystów, którzy zdobywali wszystkie najważniejsze nagrody filmowe, z Oscarami włącznie. Na terenie uczelni znajduje się kilka obiektów, w tym pałacyk fabrykanta Oscara Kona, a w nim najsłynniejsze łódzkie schody, na których siadali Roman Polański, Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej to instytucja kultury mieszcząca się w EC1 Łódź – Mieście Kultury. NCKF zajmuje się popularyzacją kultury filmowej. W październiku 2023 roku zwiedzającym zostały udostępnione dwie pierwsze części powstającej instytucji: wystawy stałe “Kino Polonia” oraz “Materia kina”. Narodowe Centrum Kultury Filmowej i wystawa “Kino Polonia” to ponad 50 stanowisk multimedialnych, 100 strojów z najsłynniejszych rodzimych produkcji oraz setki innych eksponatów, rekwizytów, plakatów, urządzeń czy 500 metrów kwadratowych wielkoformatowych wydruków. “Kino Polonia” to nie tylko największa wystawa o historii polskiego kina, jaka  kiedykolwiek powstała. Osiągnięcie wystawy jest znacznie większe – nigdzie na świecie nie powstała tak wielka ekspozycja dotycząca kinematografii narodowej.

Pałac Scheiblerów – Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.

Muzeum zajmuje nie tylko pałac (dawna rezydencja fabrykanta Karola Scheiblera), lecz również okazały budynek przylegającej doń dawnej wozowni oraz niegdysiejszej stajni, gdzie obecnie znajdują się pracownie, część magazynów oraz pomieszczenia biurowo-administracyjne. Niezwykle atrakcyjne muzealne zbiory to ponad 50.000 eksponatów. Są wśród nich unikatowe urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop, czy budzący zachwyty zwiedzających fotoplastikon. Jest imponujący zbiór aparatów fotograficznych i kamer filmowych wyprodukowanych w znanych na całym świecie firmach. Na uwagę zasługuje też bogata kolekcja różnorodnych projektorów filmowych ilustrujących kolejne etapy rozwoju techniki filmowej od początków kina po dzień dzisiejszy.

Zapraszamy do „kameralnej” Łodzi!

PROGRAM

Spotykamy się w niedzielę, 25 lutego 2024, o godzinie 7:45 na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego.

Po drodze do Łodzi postój na poranną kawę.

Około godziny 10:00 spotkanie z naszą przewodniczką.

Wejście na teren Łódzkiej Szkoły Filmowej (około 30 minut)

Zwiedzanie Muzeum Kinematografii (około godziny)

Aleja Gwiazd – około godzinny spacer ulicą Piotrkowską.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej (zwiedzanie z przewodnikiem około półtorej godziny).

Około godziny 15:30 dotrzemy do Galerii Handlowej „Manufaktura” gdzie będzie 90 minut przerwy na spożycie posiłku.

Około 17:00 wyjazd w kierunku Warszawy.

Planowany przyjazd na plac Bankowy o godzinie 18:40.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 198,00 PLN/osoba

Cena obejmuje opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku oraz kosztu biletów wstępu.

Opłata za bilety będzie przyjmowana obligatoryjnie.

UWAGA! Ceny biletów podane według stanu z dnia 12 grudnia 2023.

Muzeum Kinematografii.

bilet normalny 28,00 PLN / bilet ulgowy – 18,00 PLN

Narodowe Centrum Kultury Filmowej „Kino Polonia”

bilet wstępu – 20,00 PLN

Razem – bilety normalne 48,00 PLN / bilety ulgowe 38,00 PLN

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN.

CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 16 LUTEGO 2024.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „FILM”

Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Po przesłaniu zgłoszenia proszę oczekiwać na potwierdzenie.

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

 

( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.