Oświetlone świąteczną iluminacją miasta wyglądają zupełnie inaczej niż zwykle. Tym razem zapraszamy Państwa do Lublina, gdzie zobaczymy unikatowe zabytki ale też weźmiemy osobisty udział w pieczeniu cebularza!

Muzeum Cebularza jest wyjątkowe, gdyż zwiedza się je aktywnie! W trakcie – zwiedzania każdy Uczestnik będzie brał udział w przygotowaniu cebularza, na chwilę zamieni się w piekarza i będzie miał okazję przygotować własny wypiek (niekonsumpcyjny!!!).

A po obiadowej przerwie zwiedzimy lubelskie Stare Miasto oświetlone świątecznymi iluminacjami. Zobaczymy wszystkie najważniejsze zabytki architektury, między innymi Wieżę Trynitarską, Bramę Krakowską, Trybunał Koronny.

Kaplica Trójcy Świętej przy Zamku Lubelskim jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce oraz jednym z najważniejszych miejsc w Lublinie.

O niezwykłym znaczeniu wzniesionej w XIV wieku budowli decydują rusko-bizantyńskie malowidła, którymi w pierwszej połowie XV wieku król Władysław Jagiełło nakazał ozdobić jej wnętrze.

Malowidła przedstawiające treści religijne w duchu kościoła prawosławnego zdobią mury rzymskokatolickiej świątyni, co jest unikalnym symbolem koegzystencji kultury wschodnio- i zachodnioeuropejskiej. Wśród wizerunków świętych oraz scen biblijnych możemy dostrzec także freski przedstawiające samego Władysława Jagiełłę. Są to jedyne podobizny króla wykonane za jego życia.

Donżon (baszta) i kaplica są jedynymi oryginalnymi częściami Zamku Lubelskiego.

Archikatedra Lubelska to kolejny ważny zabytek miasta z koziołkiem w herbie, którego wnętrza zwiedzimy. Budowę świątyni ukończono w roku 1625. W połowie wieku XVIII kościół spłonął i odbudowano go w stylu barokowym. Dziełem sztuki są zdobiące wnętrze iluzjonistyczne freski pędzla nadwornego malarza króla Augusta III Sasa, Józefa Meyera.

Świątynia wypełniona jest obiektami o charakterze zabytkowym. Jednym z wielu unikatowych i cennych zabytków, jakie obejrzymy zwiedzając archikatedrę jest ołtarz wykonany wykonany w XVII wieku z czarnej gruszki libańskiej. Kolejny to tak zwany Krzyż Trybunalski, krucyfiks wykonany w drugiej połowie XVI wieku. Pierwotnie znajdował się w Trybunale, w sali posiedzeń, na nim składano przysięgi.

Kościół w czasie II Wojny Światowej został zbombardowany, a po wojnie, na podstawie sporządzonej wcześniej dokumentacji, z dbałością o każdy detal, odtworzony.

Naszym głównym celem będą w Archikatedrze jednak trzy obiekty:

Zakrystia akustyczna. Znajdziemy tu piękne freski, wiele cennych eksponatów ale cechą szczególną całkiem sporego pomieszczenia jest konstrukcja ścian i sklepienia nadające zakrystii cechę szczególną. Otóż stojąc na jednym końcu i szepcząc w kierunku ściany nasze słowa będą doskonale słyszalne na drugim końcu. Po co zbudowano takie pomieszczenie? A to już wyjaśnimy na miejscu 🙂

Krypty Archikatedry. Przez wieki chowano w nich mnichów i osoby uznane przez zakonników za godne spoczynku w tym miejscu. Obecnie część krypt udostępniona jest do zwiedzania.

Skarbiec archikatedralny Od początku XXI wieku w jednym miejscu zebrano najpiękniejsze i najcenniejsze zbiory przedmiotów liturgicznych związanych z życiem Archidiecezji lubelskiej oraz biskupów, którzy tu posługiwali, ale także znajdziemy tu kielichy, relikwiarze czy naczynia liturgiczne związane z zakonem jezuitów. Tutaj też znajdziemy Krzyż Trybunalski czy chrzcielnicę z XIV wieku!

Kościół i klasztor Dominikanów. To właśnie w tym miejscu podpisano Unię Lubelską łączącą Polskę i Litwę w jeden organizm. Zachował się krzyż, na który podpisujący składali przysięgę. Kto nie chce lub nie może jechać, zobaczy go na obrazie Jana Matejki, my powinniśmy ujrzeć oryginał.

Regionalnym Muzeum Cebularza podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona jest geneza powstania tego wspaniałego wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny oraz ich gości. Podczas wizyty w muzeum każdy dowie się czegoś z historii Lublina, pozna legendę i przepis na cebularze oraz odkryje właściwości jego składników. W czasie pokazu na chwilę można stać się piekarzem przyczyniając się do powstania aromatycznych cebularzy.

 Lekkość formy przekazu i elementy angażujące naszych gości pozwolą fantastycznie spędzić czas i poszerzyć wiedzę poprzez zabawę. Podczas części warsztatowej każdy uczestnik wykonuje swojego cebularza.

PROGRAM

Spotykamy się na parkingu przed Kinoteką, mieszczącą się w Pałacu Kultury i Nauki od strony Alej Jerozolimskich w sobotę, 25 stycznia 2025, o godzinie 07:00.

W drodze do Lublina postój na poranną kawę.

11:00 wejście do Kaplicy Trójcy Świętej.

13:00 wejście do Zakrystii Akustycznej, krypt i Skarbca. Zwiedzanie Archikatedry Lubelskiej.

14:30 pokaz w Muzeum Cebularza

15:30 – 17:00 przerwa na obiad we własnym zakresie

17:00 – 18:30 Spacer po iluminowanym Starym Mieście w Lublinie.

Około godziny 18:30 odjazd w kierunku Warszawy.

Planowany powrót pod Kinotekę około 20:30.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 261,00 PLN/osoba

Koszt wycieczki obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, dostoswanym do wielkości grupy, opiekę pilota oraz lokalnego przewodnika,ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN).

Koszt wycieczki nie obejmuje ceny biletów wstępu oraz obiadu. Posiłek we własnym zakresie Uczestników.

Cena biletów

Kaplica Trójcy Świętej – koszt biletu – 15,00 PLN

Kaplica Akustyczna etc. – koszt biletu – 10,00 PLN

Muzeum Cebularza – koszt biletu – 32,00 PLN

RAZEM GOTÓWKĄ – 57,00 PLN

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 80,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 10 STYCZNIA 2025.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „UNIA”)

Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.