Zapraszamy Państwa na wycieczkę do Białegostoku w trakcie której mniej będziemy pasjonować się podziwianiem architektury a bardziej skoncentrujemy się na tym, co architektura kryje w swoich wnętrzach. Niemniej Pałac Branickich zobaczymy.
Kto wie, że pod dachami Białegostoku ukrywają się zrekonstruowane wnętrza mieszczańskich mieszkań, obrazy Malczewskiego, Bacciarellego, Chełmońskiego, Matejki i innych wybitnych polskich malarzy, meczet należący do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz interaktywne muzeum upamiętniające wywiezionych na Sybir?
Zapraszamy pod dachy Białegostoku.
Muzeum Historyczne posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególnie z zakresu rzemiosła użytkowego.
Stałe ekspozycje
W białostockiej kamienicy. Ekspozycja przedstawia wnętrza białostockiej kamienicy mieszczańskiej na początku XX wieku. Trzy pokoje na parterze, położone od frontu i rozmieszczone w amfiladzie, stanowiły reprezentacyjną część pałacyku. Dlatego urządzone w nich zostały salony i jadalnia. Pomieszczeniom w głębi kamienicy nadano charakter prywatny.
Makieta barokowego miasta to imponujących rozmiarów model Białegostoku ze schyłku XVIII w. Makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł przedstawia Białystok w drugiej połowie XVIII wieku.
W 2018 roku ekspozycję uzupełniła projekcja multimedialna (mapping), utrzymana w stylistyce osiemnastowiecznej opowieść o „Wersalu Północy”. Wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów.
Odzyskana historia – hotel “Ritz”. Prezentacja słynnego białostockiego Hotelu „Ritz”. Budowla przez trzy dekady pełniła rolę jednej z wizytówek miasta. Słynęła ze świetnie wyposażonych apartamentów, wykwintnej kuchni, niezrównanej orkiestry jazzowej oraz niezapomnianych balów. Białostoczanie zwykli mówić „był Ritz, nie ma nic”.
Ratusz w Białymstoku. Wystawa stała prezentowana w Ratuszu to zbiór dzieł reprezentatywny dla dziejów malarstwa od 2. poł. XVIII do 1. poł. XX w., liczący ponad 120 prac najwybitniejszych malarzy polskich i obcych.
Do najstarszych dzieł należą obrazy malowane na zamówienie przez włoskich artystów: Jana Chrzciciela Lampiego, Józefa Grassiego i Marcelego Bacciarellego. W tej części prezentacji na uwagę zasługują również dwa okazałe portrety Jana Klemensa Branickiego oraz jego żony Izabeli, autorstwa anonimowych artystów. Należą one do nielicznych zachowanych pamiątek po tych zasłużonych dla historii Białegostoku magnatach.
Wiek XIX to okres manifestacji polskości. Mówiąc o patriotyzmie w malarstwie, nie sposób pominąć takich artystów jak Jan Matejko czy malarski ród Kossaków – których obrazy odnajdziemy w białostockiej galerii. Dumą galerii jest zespół płócien polskich malarzy wykształconych w Akademii Monachijskiej. Wśród jej najwybitniejszych uczniów można wymienić chociażby Juliana Fałata czy Józefa Chełmońskiego. Prawdziwym arcydziełem w tej grupie jest Wyjazd powozem Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
Przemiany w sztuce 2. poł. XIX w. ilustrują znakomite obrazy Olgi Boznańskiej i artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego i wielu innych. Wśród młodopolskich tematów prezentowanych w białostockiej galerii możemy odnaleźć fascynacje podróżami, wsią oraz góralszczyzną w pracach takich artystów jak Edward Okuń, Julian Fałat czy Wincenty Wodzinowski.
Bogactwo nurtów malarstwa w pierwszych dekadach XX w. możemy podziwiać na płótnach uczniów tzw. szkoły pejzażowej, Jana Stanisławskiego, artystów wileńskich czy fenomenu artystycznego, jakim jest do dziś twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza. II wojna światowa przerwała na pewien czas rozwój malarstwa polskiego i jest ona zarazem pewną ramą czasową zamykającą zbiory prezentowane w białostockim ratuszu.
Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie.
Opowiada o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych, także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Łączy wyniki badań i narrację historyków ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Pokazuje ogromne emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach, przenosząc zwiedzających w niezwykłą krainę – tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.
Muzeum łączy w sobie historię z najnowocześniejszą infrastrukturą, dzięki czemu to przestronne, eleganckie miejsce. Budynek podzielono na sale audiowizualne wyposażone w sprzęt oraz kilka salek edukacyjnych, w których poznasz tematyczne historie związane z Sybirem. Muzeum powstało z myślą o zwiedzających w każdym wieku, począwszy od małych brzdąców, a skończywszy na emerytach.
Meczet w Białymstoku. Znacznie przebudowany w ostatnich latach Dom Modlitw to pierwsza świątynia wyznawców islamu w Białymstoku i jedna z niewielu w Polsce. Meczet wyróżnia się wyjątkową, orientalną architekturą i stanowi egzotyczną atrakcję krajoznawczą.
W korytarzu i kuchni położone zostały płytki w stylu marokańskim. W salach modlitewnych wykonano posadzkę z ogrzewaniem podłogowym, przemalowano ściany. Na specjalne zamówienie muftiego, wszystkie ściany do wysokość parapetów oraz ścianę główną z mihrabem wyłożono zdobnymi kaflami pochodzącymi z wytwórni płytek z Kütahya w Turcji. Na kaflach umieszczone są wersety ze Świętej Księgi, Koranu. Wybudowano również przeszkloną oranżerię, a minaret wieńczy iglica wykonana w Turcji.
PROGRAM
👉 Spotykamy się o godzinie 8:00 w sobotę, 16 listopada 2024, na parkingu przed Kinoteką, mieszczącą się w Pałacu Kultury i Nauki od strony Alej Jerozolimskich.
👉 Przejazd do Białegostoku. Po drodze planujemy postój na poranną kawę.
👉 Około godziny 10:30 wejdziemy do Muzeum Historycznego w Białymstoku.
👉 Około trzydziestominutowy spacer na Rynek Kościuszki i wejście do galerii w Ratuszu.
👉 O godzinie 13:00 przerwa na posiłek. Posiłek we własnym zakresie. Mapka z restauracjami w pobliżu Ratusza w informacjach poniżej.
👉 Przejazd do meczetu.
👉 Około godziny 14:15 początek zwiedzania meczetu. ‼️ ‼️Uwaga! Na czas zwiedzania wymagane jest zdjęcie obuwia ‼️‼️
👉 Około godziny 15:00 przejazd do Muzeum Sybiru i zwiedzanie ekspozycji.
👉 Około godziny 17:30 planowany wyjazd w kierunku Warszawy.
Planowany powrót około godziny 20:00.
INFORMACJE TECHNICZNE
Koszt wyjazdu – 228,00 PLN/osoba
Koszt biletów wstępu, płatne gotówką obligatoryjnie przy wejściu do autokaru (nie ma biletów ulgowych, gdyż kupujemy bilety grupowe)
Muzeum historyczne w Białymstoku – 7,00 PLN
Muzeum malarstwa w Białymstoku – 10,00 PLN
Muzeum Pamięci Sybiru – 20,00 PLN
Meczet w Białymstoku – 5,00 PLN
RAZEM 42,00 PLN
Cena obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, dostosowanym do wielkości grupy, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW (do 10 000,00 PLN).
Cena nie obejmuje biletu wstępu i posiłku.
Posiłek we własnym zakresie. W rejonie białostockiego Rynku znajdują się liczne restauracje o różnym standardzie. Link do mapki z restauracjami i barami: Tu kliknij, żeby zobaczyć mapkę z restauracjami i barami!
Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.
Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.
————————-
REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN.
CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 01 LISTOPADA 2024.
PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.
NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „Białystok 4”
Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118
Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.
DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.