Zazwyczaj do Piotrkowa Trybunalskiego przybywaliśmy w grudniu. Tym razem zapraszamy Państwa we wrześniu na trochę inne niż zazwyczaj zwiedzanie tego historycznego miasta.
Piotrków Trybunalski kojarzony jest z początkami polskiego parlamentaryzmu. To w Piotrkowie w roku 1493 odbyło się pierwsze posiedzenie sejmu z wydzieloną szlachecką izbą poselską i senatem – data przyjmowana jako początek parlamentaryzmu polskiego. Tego aspektu historii miasta nie pominiemy.
👉👉👉 Natomiast rzadziej miasto kojarzone jest z filmem, zatem pod opieką lokalnego przewodnika przejdziemy przez miasto szlakiem filmowym.
W ciągu przeszło 50 lat, od 1957 roku Piotrków Trybunalski wielokrotnie był miejscem pracy ekip filmowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Nad Strawą zrealizowano zdjęcia do ponad 20 filmów, w tym 8 seriali, 1 filmu krótkometrażowego i 19 filmów pełnometrażowych – 15 polskich, 4 zagranicznych. Piotrków gościł znakomitych reżyserów, operatorów, scenografów i aktorów. Również mieszkańcy miasta wielokrotnie brali udział w realizacji filmowych produkcji.
Pełną listę realizacji dla których Piotrków stał się planem filmowym znajdziecie Państwo pod linkiem: https://cit.piotrkow.pl/oferta-turystyczna-t63/filmowy-piotrkow-t64
👉👉👉 Zwiedzając Centrum Renowacji Starych Samochodów będziemy mieli okazję zapoznać się tu z całym procesem odbudowy pojazdu, zaczynając od wizyty w blacharni, poprzez lakiernię, dział tapicerski, mechaniczny i montażu. Uczestnicy wycieczki będą mogli zobaczyć jak odtwarza się niedostępne już elementy karoserii, a chętni będą mogli spróbować własnych sił przy formowaniu elementów.
W dziale tapicerskim będzie można zobaczyć specjalnie wyprawione skóry do tapicerki takich aut jak Ferrari czy Maserati, a także unikatowe ręcznie tkane dywany. Na koniec pamiątkowe zdjęcie w jednym z zabytkowych aut oraz kącik z pamiątkami.
👉👉👉 Obecnie Piotrków kojarzony jest bardziej z choinkowymi bombkami niż z produkcją piwa. Tymczasem najstarsza zachowana pisana wzmianka o piotrkowskim piwie pochodzi z 1487 roku, kiedy to król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził prawa kupców piotrkowskich. Z badań historycznych wiemy jednak, że piwo warzone było w Piotrkowie od założenia miasta, a przez wieki powstawały tu wręcz rekordowe w skali kraju jego ilości. Za sprawą szlacheckich sejmów i trybunałów, historia lokalnego browarnictwa jest wyjątkowo bogata.
W dziesiątkach warzelni i karczm, przy złocistym trunku toczyły się debaty o losach kraju, rodziły legendy, biesiadowali najznamienitsi obywatele. Piwa z Piotrkowa Trybunalskiego stanowiły wzorzec dla innych, w późniejszych wiekach wygrywały w krajowych i europejskich konkursach.
Dziś te najlepsze tradycje odrodziły się nie tylko w produkcji, ale i lokalnej kulturze. Piotrków piwem stoi! O tym i o wielu innych ciekawych rzeczach dowiecie się podczas spotkania w restauracji gdzie pasjonat historii piwowarstwa zapozna nas z historią browarnictwa w Piotrkowie, opowie ciekawe anegdoty na temat dawnego browarnictwa w mieście, na prezentacji zobaczymy jak rozwijało się piwowarstwo w Piotrkowie od czasów średniowiecznych, zapoznamy się z tradycjami piwowarskimi Piotrkowa, a w międzyczasie spróbujemy lokalnego złocistego trunku.
👉👉👉 Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim został zbudowany w latach 1512-1519 przez mistrza Benedykta z Sandomierza na polecenie Zygmunta I Starego. Jest to budowla w stylu kamienicy renesansowej z cegły i piaskowca, czterokondygnacyjny, przykryta dachem namiotowym pochodzącym z 1670 roku czyli okresu odbudowy po potopie szwedzkim. Obecnie siedziba Zamek jest siedzibą muzeum.
W siedmiu komnatach pokazano wystawy z zakresu archeologii, historii i sztuki. W 1975 roku muzeum piotrkowskie otrzymało status Muzeum Okręgowego.
Obecne zbiory w czterech podstawowych działach: archeologii, historii, etnografii i sztuki liczą około 17 tysięcy eksponatów. W ekspozycjach stałych prezentowane są zbiory mebli, obrazów, broni białej i palnej, materiały związane z historią miasta i zabytki archeologiczne pochodzące z badań własnych prowadzonych w regionie piotrkowskim.
PROGRAM
Spotykamy się w niedzielę, 15 września 2024, o godzinie 7:45 przed Pałacem Kultury na parkingu od strony Alej Jerozolimskich przed „Kinoteką”.
Miejsce spotkania widoczne pod linkiem: https://tinyurl.com/2s3c5fpy
👉 10:00 – Zwiedzanie Zamku Królewskiego i ekspozycji muzealnej z przewodnikiem.
👉 12:00 – Zwiedzanie Piotrkowa Trybunalskiego szlakiem filmowym.
👉 13:30 – Przerwa obiadowa. Istnieje możliwość zamówienia obiadu w cenie 50,00 PLN. Informacje poniżej.
👉 14:30 – Prezentacja w sali restauracyjnej historii piotrkowskiego browarnictwa połączona z degustacją jednego gatunku piwa.
👉 15:30 – Wizyta w Centrum Renowacji Starych Samochodów.
👉 17:00 – Wyjazd w kierunku Warszawy.
Planowany powrót przed „Kinotekę” około godziny 19:15.
Podane godziny mają charakter orientacyjny a kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
KOSZT WYCIECZKI – 265,00 PLN/osoba
Cena obejmuje bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN), oraz przejazd autokarem klasy turystycznej, dopasowanym do wielkości grupy.
Cena nie obejmuje posiłku oraz wydatków własnych uczestników.
Możliwe jest zamówienie posiłku w cenie 50,00 PLN. Menu: Rosół / Filet z piersi kurczaka z ziemniakami i surówką / Kompot.
REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DOKONANIA REZERWACJI. Jeśli ktoś sobie życzy, może od razu dokonać wpłaty całości kwoty.
Całości płatności należy dokonać przelewem do 30 sierpnia 2024 (piątek).
Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób. Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków. Z przyczyn niezależnych kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.
NUMER KONTA: W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „PIOTRKÓW” .
Arktour/mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118
DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.
Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl
Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !
FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ
(Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa
Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.
Biuro Przewodnickie „Arktour”.
Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105
biuro@zwiedzajznami.com.pl
https://www.facebook.com/ArktourWHU
www.zwiedzajznami.com.pl
DO ZOBACZENIA
Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
Po zakończeniu realizacji usługi firma Biuro Przewodnickie „Arktour” nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.
Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.