Zapraszamy Państwa na Kaziuki do Białegostoku. Nie ograniczymy się wyłącznie do udziału w barwnym festynie ale odwiedzimy również Cerkiew Mądrości Bożej Hagia Sophia oraz zwiedzimy wnętrza Pałacu Branickich.
Wizytę w Białymstoku zaczniemy od odwiedzin w Cerkwi Hagia Sophia, później przez pełną historycznej zabudowy dzielnicy Bojary przejdziemy do Pałacu Branickich by zwiedzić jego wnętrza, a następnie czas wolny by indywidualnie wziąć udział w Kaziukach.
————-
Kaziuki, czyli dzień świętego Kazimierza, to ważne święto ludowe, obchodzone co roku w marcu.
Tradycyjnie święto obchodzone jest w Wilnie W Polsce, Kaziuki są obchodzone przede wszystkim na Podlasiu i w okolicach Białegostoku. W tym dniu organizowane są kiermasze i jarmarki, na których można nabyć tradycyjne produkty regionalne, takie jak wędliny, sery czy miody.
Podczas Kaziuków w Białymstoku organizowane są również koncerty, występy zespołów ludowych, konkursy i zabawy dla dzieci oraz prezentacje tradycyjnych rękodzieł ludowych, takich jak haft, koronkarstwo czy plecionkarstwo.
Cerkiew Mądrości Bożej Hagia Sophia to największa cerkiew w Polsce wzniesiona na wzór konstantynopolitańskiej cerkwi pod tym samym wezwaniem
Budowę rozpoczęto w 1987. Freski wykonała 4-osobowa grupa malarzy z Grecji: profesora Konstantinos Xenopoulos (kierował wszystkim), Konstantinos Tzitzilis oraz małżeństwo Leonidas i Maria Tsauparoglou. Polichromia w kopule budowli jest darem Patriarchatu Konstantynopolitańskiego dla cerkwi, natomiast polichromia części ołtarzowej – prywatną ofiarą malarzy. Pierwszą Świętą Liturgię w budowanej cerkwi celebrowano we wrześniu 1994.
Dzielnica Bojary jest bezcennym świadectwem historii Białegostoku. Nadzwyczaj ciekawy jest jej układ urbanistyczny, w którym część obecnych ulic stanowi pozostałość dawnych szlaków komunikacyjnych. Jedna z nich, Skorupska, której jedynie fragment zachował się do dziś, w latach 1569 – 1795 pokrywała się z granicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony.
Zabudowa tej dzielnicy przez całe dziesięciolecia nie wzbudzała należytego szacunku wśród konserwatorów, architektów i władz miejskich. Nie dostrzegali oni kulturowego nawarstwienia, które miało swe odbicie w istniejących tu budynkach.
Była to zabudowa, która powstawała od drugiej połowy XIX wieku, przeważnie parterowe, drewniane domy nie mające jednak nic wspólnego z zabudową wiejską.
Poddając się urokowi Bojar Maria Dąbrowska w 1924 roku pisała: „ileż to razy przynosiliśmy i rozpowszechniali wiadomości o angielskich przedmieściach ogrodowych”.
Dalej, porównując je właśnie do Bojar, zachwycała się ich „wonnym cieniem zieleni”. Pisała, że „kręte, półkoliste uliczki tej dzielnicy mają w swych zarysach nie wyrozumowany, a głęboko uzasadniony sens. Wszystkie ulice w maluśkich, szarych opłotkach, wszystkie pod cieniem poważnych drzew. Za płotkami wichrzy się bujna czupryna sadów – i na czarnych gałęziach pąki jaśnieją jak światełka”.
Pałac Branickich w Białymstoku jest zaliczany do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do opatrzenia białostockiego pałacu mianem „Polskiego Wersalu”.
Staraniem rodu Branickich herbu Gryf, rezydencja stała się miejscem znaczącym w Europie, które skupiało wielu znakomitych artystów, poetów, ludzi nauki, a także wybitnych gości, wśród których byli nawet królowie. Odbudowany ze zniszczeń po II wojnie światowej nadal przyciąga swoją świetnością, jest chlubą miasta i siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
PROGRAM
👉 Spotykamy się o godzinie 07:30 w sobotę, 15 marca 2024, na parkingu przed Kinoteką, mieszczącą się w Pałacu Kultury i Nauki od strony Alej Jerozolimskich.
👉 Przejazd do Białegostoku. Po drodze planujemy postój na poranną kawę.
👉 Około godziny 10:30 wizyta w Cerkwi Mądrości Bożej Hagia Sophia.
👉 Przejście dzielnicą Bojary do Pałacu Branickich.
👉 13:00 Wejście do wnętrz Pałacu Branickich.
👉 14:00 Czas wolny na indywidualne uczestnictwo w Kaziukach.
👉 17:00 spotkanie przy autokarze i powrót do Warszawy.
👉 Planowany przyjazd pod „Kinotekę” około godziny 19:30.
INFORMACJE TECHNICZNE
Koszt wyjazdu – 238,00 PLN/osoba
Koszt biletów wstępu, płatne gotówką obligatoryjnie przy wejściu do autokaru:
Zwiedzanie Pałacu Branickich – normalny 25,00 PLN / ulgowy – 15,00 PLN
W Cerkwi składamy indywidualnie ofiary według własnego uznania.
Cena obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, dostosowanym do wielkości grupy, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW (do 10 000,00 PLN).
Cena nie obejmuje biletu wstępu i posiłku. Posiłek we własnym zakresie. W rejonie białostockiego Rynku znajdują się liczne restauracje o różnym standardzie. Link do mapki z restauracjami i barami: Tu kliknij, żeby zobaczyć mapkę z restauracjami i barami!
Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.
Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.
————————-
REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 80,00 PLN.
CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 28 LUTEGO 2025.
PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.
NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „KAZIUKI”
Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118
Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.
DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.