Podczas tego wyjazdu zwiedzimy zamek wyjątkowo intensywnie nawiedzany przez duchy.

Tu do dzisiaj błąka się odziany w białą szatę i królewski diadem dobry duch Anny Wazówny. W dawnej sali tortur można usłyszeć jęki ofiar poddawanych okrutnej próbie kropli wody, a z lochów wypełzają duchy krzyżackich więźniów poszukujące zemsty na swych oprawcach.

Duchy (oraz lokalny przewodnik Pan Zygmunt) przeniosą nas do czasów gdy Korona walczyła z Państwem Zakonnym. Przyjrzymy się, jak żyli rycerze zakonu w swoich fortecach. Posłuchamy o pani, która leczyła chłopów zdobywając serca swoich poddanych dobrocią i o innych, niezwykłych mieszkańcach tego uroczo położonego zamku.

W niedzielę, 11 lutego 2024, wyruszamy na zwiedzanie położonego 180 kilometrów od Warszawy zamku w Golubiu.

Twierdza krzyżacka w Golubiu osłaniała granicę Państwa Zakonnego od strony ziemi dobrzyńskiej i Mazowsza. Traktat toruński z 1466 roku kończący wojnę trzynastoletnią trwale przypisał Golub do Królestwa. W latach 1616-1623 siostra Zygmunta III, Anna Wazówna, przebudowała dawny krzyżacki zamek-zakon na renesansową rezydencję. I to chyba ona odcisnęła najsilniejsze piętno na tym miejscu.

W zamku poznamy historię Ziemi Dobrzyńskiej, odwiedzimy ekspozycje prezentowane w salach oraz dowiemy się o życiu dawnych mieszkańców fortecy a później pałacu.

W trakcie wędrówki przez wieki odwiedzimy poszczególne sale

Palenisko hypokaustum Pewne wyobrażenie, jak mogło wyglądać codzienne życie w średniowiecznym zamku daje nam komora paleniskowa znajdująca się w niewielkim pomieszczeniu na parterze. Była ona częścią ówczesnego systemu ogrzewania.

Izba tortur W jednej z sal na parterze, gdzie znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, możemy dostrzec na stropie żelazne haki. Według ustnego przekazu to ponure świadectwo dawnego przeznaczenia tych pomieszczeń, które w razie potrzeby podobno służyły Krzyżakom jako izby tortur.

Końskie schody Z dziedzińca na pierwsze piętro i wyżej – do części hotelowej zamku – wchodzimy przez zbudowaną w XVII w. obszerną klatkę schodową tzw. końskimi schodami.

Loch głodowy W podziemiach narożnika północno – wschodniego, który kiedyś w krzyżackiej twierdzy był podstawą tzw. wysokiej wieży, znajdował się loch głodowy.Dziś możemy do niego zajrzeć dzięki okrągłemu otworowi, przez który spuszczano na dół więźniów i dostarczano im żywność.

Cela pokutnicza Gdy znajdziemy się na krużganku, skorzystajmy z okazji, aby choć na sekundę wejść do jednego z niewielkich pomieszczeń ukrytych w murze przy kaplicy – to cele pokutnicze. Zamykani w nich byli grzeszni bracia zakonni, którzy w odosobnieniu, spędzając czas na rozmyślaniach i modlitwie, mogli odpokutować swe przewinienia. Jak głosi legenda – każdy, kto ma coś na sumieniu, powinien wejść na chwilę do środka, a odpuszczone zostaną mu jego grzechy.

Dormitorium Niegdyś sypialnia braci rycerzy. W dormitorium mieści się dziś instalacja wystawy archeologicznej TAJEMNICE GÓRY ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA. Na ekspozycji zobaczyć można przedmioty sprzed tysiąca lat.

Refektarz Na pierwszym piętrze wschodniego skrzydła Zamku mieści się refektarz, gdzie ongiś bracia zakonni jadali posiłki, a także wyprawiali uczty. Obecnie w refektarzu możemy obejrzeć wystawę kopii dawnej broni artyleryjskiej.

Infirmeria Tu opieką medyczną otaczano braci zakonnych, a w późniejszej epoce tu praktykowała ziołolecznictwo Anna Wazówna.

Kapitularz Najnowsze badania wskazują, że pomieszczenie to było w istocie miejscem spotkań braci zakonnych w trakcie wypełniania codziennych obowiązków. Tu też podejmowano najważniejsze decyzje.

Przed wejściem do Zamku powinniśmy zobaczyć kolubrynę, wysadzoną przez Kmicica pod murami Częstochowy.

Zwiedzimy również miasto Golub i sprawdzimy, gdzie zaczyna się Dobrzyń.

W trakcie spaceru zobaczymy między innymi Stare Miasto, Kościół św. Katarzyny z początku XIV wieku, fragmenty murów obronnych, unikatowy zabytek o wdzięcznej nazwie Dom „Pod Kapturem” oraz kamienice XVIII i XIX w Golubiu.

Panoramę okolicy ujrzymy z wieży kościoła Świętej Katarzyny.

PROGRAM

Spotykamy się w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego na placu Bankowym w niedzielę 11 lutego 2024 o godzinie 7:15.

Około godziny 11:00 początek zwiedzania Golubia. Czas spaceru – około 1,5 godziny.

Przejazd na Zamek w Golubiu. Zwiedzanie wnętrz i ekspozycji z przewodnikiem trwające około 1,5 godziny.

Czas wolny na wykonanie zdjęć.

O godzinie 15:00 przerwa na posiłek. Możliwe jest wcześniejsze zamówienie obiadu złożonego z zupy ogórkowej/pieczonej karkówki z ziemniaczkami i buraczkami/wody z miętą i cytryną. Koszt 50,00 PLN.

Około godziny 16:00 wyjazd w kierunku Warszawy.

Planowany przyjazd na plac Bankowy około godziny 19:30.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 217,00 PLN/osoba

Cena obejmuje opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku oraz kosztu biletów wstępu.

Koszt biletów wstępu na Zamek (stan z dnia 1 grudnia 2023)

Bilet normalny – 20 zł.

Bilet ulgowy (studenci, emeryci) – 15 zł.

Dzieci i młodzież do lat 16 – 10 zł.

Możliwe jest wcześniejsze zamówienie obiadu złożonego z zupy ogórkowej/pieczonej karkówki z ziemniaczkami i buraczkami/wody z miętą i cytryną. Koszt 50,00 PLN.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN.

CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 26 STYCZNIA 2024.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „GOLUB24”

Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

 

Kolubryna wysadzona przez Kmicica pod Częstochowa dzisiaj stoi przed zamkiem w Golubiu.

Parkujemy na golubskim rynku.

Dom Pod Kapturem pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku.

Przed tymi drzwiami trzeba wycierać buty obowiązkowo. Mistrz Małodobry robi się nerwowy gdy mu się do miejsca pracy wnosi błoto.