Zapraszamy Państwa na Podlasie szlakiem unikatowych miejsc i pięknej przyrody. Oczywiście wszystkich niepowtarzalnych nigdzie indziej miejsc jednego dnia nie odwiedzimy ale nasza przewodniczka wybrała dla nas te najcenniejsze.

Odwiedzimy żeński klasztor prawosławny w Zwierkach, cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach oraz kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława w Narwi, w Socach będziemy spacerować pośród pereł zabytkowej drewnianej architektury mieszkalnej, a na zakończenie złożymy wizytę w jedynej w Polsce prawosławnej pustelni w Odrynkach.

Wszędzie powinniśmy znaleźć się w otoczeniu pięknej podlaskiej przyrody, szykującej się do zimowego snu.

Monaster Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Zwierkach to jeden z sześciu prawosławnych klasztorów żeńskich w Polsce.  Monaster jest kontynuatorem tradycji klasztoru w Krasnymstoku (obecnie Różanystok, wieś położona niedaleko Dąbrowy Białostockiej). Krasnostocki monaster został założony w 1901 przez ihumenię Helenę (Konowałową). Budowę cerkwi ukończono w 2012. Polichromię wewnątrz świątyni wykonali ikonografowie z Moskwy pod kierunkiem Władimira Szczerbinina. Cerkiew została konsekrowana 20 października 2012

W Socach zachowała się zabudowa przestrzenna z 1560 roku. We wsi prawie wszystkie domy są drewniane, a wiele z nich cieszy oczy bogatą ornamentyką. Specyfika tych budynków polega na bogatej dekoracji zewnętrznej. Niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie wprawiają w zachwyt każdego. Ta piękna ornamentyka w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników, a także dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów jest pamiątką po dawnym osadnictwie rosyjskim.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach cieszy się opinią najpiękniejszej świątyni w Krainie Otwartych Okiennic. Obecnie stojąca cerkiew jest już trzecią (a może i czwartą) świątynią w tym miejscu.

Pierwsza wzmianka o cerkwi prawosławnej we wsi pochodzi z 1578 r. Jej powstanie wiąże się z legendą o objawieniu w XVI wieku cudownej ikony Matki Boskiej Opiekuńczej.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika wzniesiony pod koniec pierwszej połowy XVIII wieku. Świątynia narewska, będąca jedną z największych drewnianych budowli sakralnych w województwie podlaskim, należy do grupy, barokowych kościołów dwuwieżowych, powszechnie wznoszonych w XVIII i XIX wiek na ziemiach Korony i Litwy, nawiązujących zwłaszcza w rozwiązywaniu formy fasady do monumentalnych fasad kościołów murowanych. Wewnątrz świątyni zachowało się cenne pochodzące z XVII-XIX w. wyposażenie.

Skit w Odrynkach św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich to jedno z miejsc w podlaskim, które warto odwiedzić bez względu na własne wyznanie. To miejsce pełne niezrozumiałej energii, miejsce w którym można całkowicie się wyciszyć.

Skit, czyli pustelnia, budowla wzniesiona na odosobnionym terenie. Tym właśnie jest sławna cerkiew w Odrynkach. W otoczeniu rozlewisk dorzecza Narwi, wśród bagiennych wzgórz znajduje się pustelnia ojca Gabriela. Niesamowity teren jaki otacza skit zapewnia niepowtarzalny nigdzie indziej klimat. Zbliżając się tu, z piaskowej drogi wiodącej wśród dzikiej roślinności rozlewisk błyszczą złote kopuły cerkwi. Na miejscu, przekraczając bramę wchodzi się na teren pełen spokoju, pachnących kwiatów, bzyczących pszczół i przede wszystkim pięknych budowli.

PROGRAM

Spotykamy się w sobotę, 8 października 2022, na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego o godzinie 7:45. O godzinie 8:00 odjazd w kierunku Białegostoku.

Po drodze postój na poranną kawę.

Około godziny 11:00 przyjazd do Zwierek. Zwiedzanie prawosławnego klasztoru Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

O godzinie 12:00 planowany jest półgodzinny spacer po Socach.

O 13:00 przewidziane jest wejście do cerkwi Opieki Matki Bożej w Puchłach.

O 14:00 posiłek w Narwi w restauracji „Piekielna Kuchnia”. Cena wyjazdu nie zawiera ceny obiadu. Obiad można zamówić osobno. Menu podane niżej.

Około godziny 15:00 wizyta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi.

Od godziny 16:00 przewidywana wizyta na terenie skitu w Ordynkach.

Około godziny 17:30 planowany odjazd w kierunku Warszawy.

Planowany powrót na plac Bankowy około godziny 21:00.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 214,00 PLN/osoba

CENA OBEJMUJE bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota oraz lokalnego przewodnika oraz koszty wstępów do obiektów, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

CENA NIE OBEJMUJE POSIŁKU. Posiłek można będzie zamówić osobno w cenie około 40,00 PLN, płatne w autokarze.

Menu: Zupa kurkowa / Pyzy Podlaskie / kompot

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 60,00 PLN.

CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 23 WRZEŚNIA 2022.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „Podlasie 6”

Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW!

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ
(Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie dokonania rezerwacji).

 

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour , numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA