Tradycja układania kwietnych dywanów, towarzysząca obchodom Bożego Ciała, ma w Spycimierzu już 200 lat! Kontynuowana przez kolejne pokolenia, w grudniu 2021, trafiła na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W uzasadnieniu napisano, że, „dywany kwiatowe ze Spycimierza to dzieła sztuki, piękne, głęboko symboliczne, a zarazem ulotne, dające świadectwo duchowych przeżyć, ale i subtelnej estetyki i umiłowania piękna natury”.

W Boże Ciało rodziny ze Spycimierza i innych wsi spycimierskiej parafii od rana układają z kwiatów kolorowe i symboliczne dywany na trasie procesji liczącej około kilometra. O godzinie 17:00 rozpoczyna się procesja. Do tego czasu dywany muszą być gotowe!

Kwiaty są zbierane kilka dni wcześniej z okolicznych pól lub z rodzinnych ogrodów i przechowywane w chłodnych miejscach. Często używana jest też kora drzew, świeżo ścięta trawa lub liście tataraku. Przygotowania trwają kilka godzin, a efektem końcowym jest zbiorowe dzieło sztuki ulotnej, które wyraża religijność, kreatywność i uznanie dla piękna przyrody. Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja jednoczy całą społeczność i kształtuje lokalną tożsamość.

Zapraszamy Państwa do Spycimierza.

Będziemy obserwować układanie kwietnych dywanów. W programie wyjazdu nie jest przewidziany posiłek, zatem jeśli ktoś woli „zabezpieczyć się”, prosimy by zabrał ze sobą własny prowiant, natomiast na miejscu zazwyczaj ustawiane są stoiska z wyrobami spożywczymi (w poprzednich latach można było zakupić talerz zupy wraz drugim daniem, przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, kiełbaski z grilla etc, etc. ).

Zwiedzamy indywidualnie!

PROGRAM

Spotykamy się w czwartek, 8 czerwca 2023, o godzinie 9:45 na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego. O godzinie 10:00 odjazd w kierunku Spycimierza.

Po drodze postój na poranną kawę.

Około 13:00 przyjazd do Spycimierza.

Indywidualne oglądanie układania kwietnych dywanów.

O 17:00 rozpoczyna się procesja Bożego Ciała.

O godzinie 18:30 spotkanie w autokarze i odjazd w kierunku Warszawy.

Planowany powrót na plac Bankowy około godziny 21:00.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Koszt wyjazdu – 175,00 PLN/osoba

Cena obejmuje opiekę pilota, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej dopasowanym do wielkości grupy.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN.

CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 26 MAJA 2023.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „Dywany”

Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour , numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.