Zapraszamy Państwa w podróż może nie do wnętrza Ziemi ale znacznie poniżej poziomu gruntu. Podczas tego wyjazdu staniemy na dnie wyrobiska Kopalni Odkrywkowej Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

W tej kopalni wszystko jest „NAJ”! Jest to największa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Europie oraz pracują tu największe maszyny wydobywając paliwo dla największej w Polsce elektrowni! Kopalnia ma 12 kilometrów długości i trzy kilometry szerokości!

My będziemy mieli możliwość obejrzenia tych gigantycznych maszyn z bliska, a po kopalni i na dno wyrobiska przewiozą nas osinobusy, kopalniane pojazdy przeznaczone do przewożenia turystów czyli nas 🙂 Odwiedzimy również kopalnianą ekspozycję oraz powinniśmy obejrzeć krótki film przypominający historię kopalni.

Szacuje się, że do końca lat 30. tego wieku złoża węgla brunatnego w tym miejscu wyczerpią się, dlatego już teraz powstają plany zagospodarowania tak ogromnej przestrzeni. W Bełchatowie eksploatacja węgla najprawdopodobniej zakończy się już za 3 lata. Za kilkanaście lat kopalnia zostanie zalana i powstanie tu największe i najgłębsze jezioro w Polsce. 

Kopalnię będziemy zwiedzać około trzech godzin.

Kopalnia funkcjonuje od 17 stycznia 1975 roku Wydobycie pierwszych ton węgla brunatnego nastąpiło 19 listopada 1980 roku. Od tej pory wydobycie sukcesywnie rosło aż do 1988 roku, kiedy osiągnięto docelową zdolność wydobywczą 38,5 mln ton rocznie.

Powierzchnia zwałowiska wewnętrznego i wyrobiska eksploatacyjnego Pola „Bełchatów” wynosi aktualnie około 3.200 ha. Średnie roczne wydobycie węgla brunatnego w ostatnich latach wyniosło w Kopalni Bełchatów około 40-42 mln ton co stanowi ponad 60 proc. wydobycia w Polsce.

Dla osiągnięcia takich wyników trzeba zdejmować rocznie średnio ponad 120 milionów m³ nadkładu i wypompować ok. 270 milionów m³ wody.

Odwiedzimy również PGE Giganty Mocy, pierwsze w Polsce muzeum o węglu i energii.

Ideą przyświecającą pracom nad koncepcją muzealnej ekspozycji była chęć przybliżenia osobom odwiedzającym Bełchatów, specyfiki jedynego w Polsce takiego miejsca, o którego wyjątkowym charakterze świadczy nie tylko skala obu gigantycznych przedsiębiorstw, ale również bogactwo przyrodniczo-geologiczne tych terenów. 

Połączenie nowoczesnej myśli technologicznej z naturalnymi zasobami Ziemi, w Bełchatowie, stworzyło niespotykaną nigdzie na terenie Polski możliwość wykreowania atrakcyjnej formy wystawienniczej o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim, której przedmiotem są dziedziny techniczne i naukowe, takie jak współczesny przemysł górniczy i energetyczny, fizyka ze szczególnym uwzględnieniem mechaniki i zagadnień związanych z elektrycznością oraz geologia i paleontologia.

Wszystkie osoby odwiedzające ekspozycję mają okazję dowiedzieć się jak przebiegał proces powstawania się w okolicach Bełchatowa pokładów węgla brunatnego, jak wygląda jego wydobycie oraz produkcja energii elektrycznej.

Muzeum zwiedzamy z audioprzewodnikami.

UWAGA! W ZWIEDZANIU KOPALNI MOGĄ UCZESTNICZYĆ WYŁĄCZNIE OSOBY, KTÓRE UKOŃCZYŁY PIĘTNAŚCIE LAT!


PROGRAM

👉 Spotykamy się na parkingu przed „Kinoteką”, mieszczącą się w Pałacu Kultury i Nauki od strony Alej Jerozolimskich w sobotę, 07 czerwca 2025, o godzinie 07:15.

👉 Po drodze zatrzymamy się na poranną kawę.

👉 O godzinie 10:00 początek zwiedzania Kopalni Odkrywkowej Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

👉 O godzinie 14:00 przerwa na posiłek (można zamówić posiłek w cenie około 50,00 PLN – zupa / drugie danie / kompot – menu zostanie podane bliżej terminu wyjazdu).

👉 O godzinie 15:00 wejście do Muzeum PGE Giganty Mocy.

👉 Około godziny 16:30 odjazd w kierunku Warszawy.

👉 Powrót w rejon „Kinoteki” około godziny 19:00.


INFORMACJE TECHNICZNE

KOSZT WYCIECZKI – 276,00 PLN/osoba

👉 Koszt wycieczki obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, dostosowanym do wielkości grupy, wynajem pojazdów na terenie kopalni, opiekę pilota i przewodnika po terenie kopalni oraz ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN).

👉  Koszt wycieczki nie obejmuje ceny biletów wstępu do Muzeum PGE Giganty Mocy oraz posiłku.

👉 Cena biletów – Muzeum PGE Giganty Mocy20,00 PLN płatne obligatoryjnie przed wejściem do autokaru.

👉 Możliwe jest zamówienie obiadu w cenie 50,00 PLN (zupa / drugie danie /kompot – menu zostanie podane bliżej terminu wyjazdu).


REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 80,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 16 MAJA 2025.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.


UWAGA!  21 MAJA 2025 LISTA (Środa) UCZESTNIKÓW ZOSTAJE ZAMKNIĘTA!


NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „KOPALNIA”)

Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

Dokonanie wpłaty oznacza akceptację warunków udziału w wycieczkach jednodniowych, dostępnych pod linkiem oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Warunki uczestnictwa w wycieczkach jednodniowych

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !


FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=


Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.