Zapraszamy Państwa na wycieczkę, w trakcie której zobaczymy około 10 tysięcy prawosławnych krzyży na Świętej Górze Grabarce oraz zaczerpniemy wody z cudownego źródełka, w Siemiatyczach zrobimy sobie zdjęcie z Mahometem oraz Sfinksem, w rejonie drohiczyńskiej Góry Zamkowej usłyszymy o Braciach Dobrzyńskich, królewskiej koronacji i księdzu Jakubie Falkowskim, założycielu Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. Na naszej trasie zabytki sakralne i świeckie, historia nie tylko Polski oraz „piękne okoliczności przyrody”!

Święta Góra Grabarka to najważniejsze prawosławne sanktuarium na terenie Polski. Wybudowana na wzgórzu cerkiew jest celem pielgrzymów z całej Polski. Góra zasłynęła w 1710 roku, kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. Jednemu z mieszkańców pobliskich Siemiatycz we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. We­dług kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi.

Jeszcze tego samego roku, w podziękowaniu za wybawienie od epidemii, wierni postawili drewnianą kapliczkę, a z czasem cerkiew. Niestety, w 1990 roku świątynię strawił pożar, z którego ocalały jedynie dwie ikony. Przeniesiono je do nowo wybudowanej cerkwi.

Corocznie do Grabarki przyjeżdża tysiące pielgrzymów niosąc ze sobą krzyże wotywne. Pozostawienie krzyży intencyjnych na wzgórzu wokół cerkwi stało się tradycją pielgrzymkową przybywających tutaj pątników. Prawdopodobna liczba aktualnie ustawionych tam krzyży wynosi już ponad 10 tysięcy.

Siemiatycze to miejsce w którym do dzisiaj przenikają się odmienne kultury i religie. Historia miasta sięga 1542 roku, kiedy to Zygmunt August nadał osadzie prawa miejskie. Największy rozwój Siemiatycz przypada na wiek XVIII, a to za za sprawą rodu Sapiehów, gdyż to ich inicjatywy wzniesiono najokazalsze budowle: zespół klasztorny Księży Misjonarzy, ratusz, szpital, szkołę położniczą, bożnicę żydowską, świątynię ewangelicką, drukarnię oraz pałac.

Do dzisiaj zachowało się wiele budowli zabytkowych, świeckich oraz sakralnych różnych wyznań, a najcenniejszą z nich jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, ufundowany w pierwszej połowie XVII wieku przez Sapiehów.

Drohiczyn, malownicze miasteczko nad Bugiem, to historyczna stolica Podlasia. Powstało na początku XI wieku. Ponieważ leżało na pograniczu polsko-ruskim miało bardzo duże znaczenie handlowe jako komora celna. Miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk – należało do Mazowsza, Litwy i Korony. Stolicą Podlasia było od 1520 roku.

Dziś o wspaniałej przeszłości Drohiczyna świadczą zabytki i ciekawe miejsca, których w tym niewielkim miasteczku nie brakuje. Poza Górą Zamkową i schronem bojowym Linii Mołotowa znajdziemy trzy kościoły i cerkiew prawosławną, a także trzy zespoły poklasztorne: franciszkanów, jezuitów i benedyktynek.

W Drohiczynie będziemy mogli spróbować lokalnego przysmaku.

Zaguby to danie z ziemniaków i ciasta pierogowego charakterystyczne dla kuchni podlaskiej. W ciasto pierogowe zawija się farsz z tartych ziemniaków przesmażonych z cebulką i boczkiem. Takiej właśnie potrawy możemy spodziewać się na obiad.

PROGRAM

*Spotykamy się o godzinie 7:45 na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego. O godzinie 8:00 ruszamy w kierunku Świętej Góry Grabarki.

* Po drodze krótki postój na poranną kawę.

* Około godziny 11:00 wizyta w cerkwi na Grabarce.

* O godzinie 13:00 początek spaceru po Siemiatyczach.

* O 15:30 obiad w Drohiczynie. Cena posiłku nie została uwzględniona w cenie wyjazdu. Możliwe jest zamówienie posiłku w restauracji w Drohiczynie. Cena obiadu 40,00 PLN. Menu: Rosół / Dwa zaguby + jeden kartacz / kompot.

* Po obiedzie około przez mniej więcej godzinę będziemy spacerować po Drohiczynie.

* Planowany przyjazd na plac Bankowy około godziny 21:00.

Uwaga! Ze względu na absolutny zakaz zatrzymywania się autokarów turystycznych na przystankach MZA nie zatrzymujemy się po drodze, by kogoś wysadzić. (Chyba, że ktoś jest skłonny uregulować mandat w wysokości 2 tysięcy złotych).

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 199,00 PLN

Cena obejmuje bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku. Możliwe jest zamówienie posiłku w restauracji w Drohiczynie. Cena obiadu 40,00 PLN. Menu: Rosół / Dwa zaguby + jeden kartacz / kompot.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 60,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 22 LIPCA 2022.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „GRABARKA”)

Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.

 

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.