Jordan, Bohojawlenije, Kreszczenije Hospodnije, czyli pamiątka chrztu Jezusa w Jordanie, to jedno z największych świąt cerkiewnych. Według nauki Kościoła Wschodniego dało ono początek chrześcijaństwu i stało się fundamentem wiary.

Należy ono do głównych świąt obrządku wschodniego. Tego dnia na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie dokonuje się święcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w rzece, stawie lub studni.

Po nabożeństwie w cerkwi wierni w barwnej procesji udają się do pobliskiej studni cerkiewnej gdzie na pamiątkę chrztu Jezus w Jordanie święcona jest woda. Tego dnia woda ma mieć właściwości cudowne a samo święto stanowi początek czasu w którym duchowni odwiedzają domy wiernych.

Święto Jordanu obchodzone jest zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia, według kalendarza gregoriańskiego zaś — 19 stycznia.

W jedynej na świecie parafii unickiej pw. św. Nikity w Kostomłotach (w roku 2017 parafia liczyła 124 wiernych.) święto obchodzone jest według kalendarza gregoriańskiego i przypada na 6 stycznia. W cerkwiach w Drohiczynie czy Mielniku święto obchodzone jest 19 stycznia.

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym niezwykle barwnym wydarzeniu duchowym.

Weźmiemy udział – aktywnie lub jako obserwatorzy – w mszy odprawianej w cerkwi wzniesionej w roku 1631. We wnętrzu cerkwi zachował się zabytkowy dwurzędowy ikonostas, carskie wrota z XVIII wieku, księga liturgiczna z 1767 oraz ikona św.

Nikity otoczona 14 scenami z życia patrona cerkwi.

Później będziemy towarzyszyć wiernym podczas liturgii, procesji i święcenia wody.

Na obiad przejedziemy do Domu Pielgrzyma w Kodniu. W tej chwili jeszcze nie znamy menu ale ustaliliśmy, że koszt posiłku nie będzie przekraczał 40,00 PLN.

Kodeń został założony przez Jana Sapiehę w roku 1513, na mocy przywileju króla Zygmunta Starego. Książęcy ród Sapiehów rządził Kodniem przez ponad trzy wieki. Zamek i miasto stanowiły jednolity system obronny, dzięki któremu kontrolowano żeglugę na Bugu oraz wiodące przez Kodeń szlaki handlowe. Gdy zmarł Paweł Sapieha, Kodeń odziedziczył jego syn Mikołaj Sapieha. Dokonał przebudowy zamku i wzniósł „…pałac o trzech piętrach dość wspaniały…”(J. Walicki).

W końcu XVI w. zamek był już okazałą, trójkondygnacyjną budowlą, w stylu późnego gotyku, godną siedziby potężnego rodu Sapiehów. W kodeńskim zamku gościli często królowie polscy.

O dawniej świetności tego miejsca do dziś świadczą dwa zabytkowe kościoły: gotycki pod wezwaniem Świętego Ducha i barokowy pod wezwaniem świętej Anny.

Podczas spaceru w miejscu, gdzie wznosił się zamek, poszukamy śladów świetności rodu Sapiehów. Dzisiaj teren ten położony jest wokół sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. O ile będzie to możliwe, wejdziemy do środka.

UWAGA!!! Będziemy znajdować się w strefie przygranicznej!!! Prosimy nie zapomnieć dokumentów tożsamości gdyż możemy być kontrolowani przez Straż Graniczną.

PROGRAM

Spotykamy się w sobotę, 6 stycznia 2024, o godzinie 6:45 na placu Bankowym przy pomniku Juliusza Słowackiego.

O godzinie 7:00 odjazd w kierunku Kostomłotów (ze względu na konieczność punktualnego przybycia do Kostomłotów prosimy o niespóźnianie się).

*Po drodze krótki postój na poranną kawę.

*Udział w obchodach Święta Jordanu w Kostomłotach.

*O godzinie 14:30 posiłek w Domu Pielgrzyma w Kodniu.

*Po posiłku spacer wokół Bazyliki św. Anny w Kodniu.

*Około godziny 16:00 odjazd w kierunku Warszawy.

Przewidywany powrót na plac Bankowy około godziny 20:00.

INFORMACJE TECHNICZNE

Koszt wyjazdu – 225,00 PLN/osoba

Cena obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW (do 10 000,00 PLN).

Cena nie obejmuje posiłku.

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

————————-

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN.

CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 15 GRUDNIA 2023.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „Jordan 2024”

Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !


FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

 

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour , numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA