Jordan, Bohojawlenije, Kreszczenije Hospodnije, czyli pamiątka chrztu Jezusa w Jordanie, to jedno z największych świąt cerkiewnych. Według nauki Kościoła Wschodniego dało ono początek chrześcijaństwu i stało się fundamentem wiary.

Należy ono do głównych świąt obrządku wschodniego. Tego dnia na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie dokonuje się święcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w rzece, stawie lub studni.

Po nabożeństwie w cerkwi wierni w barwnej procesji udają się do pobliskiej studni cerkiewnej gdzie na pamiątkę chrztu Jezus w Jordanie święcona jest woda. Tego dnia woda ma mieć właściwości cudowne a samo święto stanowi początek czasu w którym duchowni odwiedzają domy wiernych.

Święto Jordanu obchodzone jest zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia, według kalendarza gregoriańskiego zaś — 19 stycznia.

W jedynej na świecie parafii unickiej pw. św. Nikity w Kostomłotach (w roku 2017 parafia liczyła 124 wiernych.) święto obchodzone jest według kalendarza gregoriańskiego i przypada na 6 stycznia. W cerkwiach w Drohiczynie czy Mielniku święto obchodzone jest 19 stycznia.

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym niezwykle barwnym wydarzeniu duchowym.

Weźmiemy udział – aktywnie lub jako obserwatorzy – w mszy odprawianej w cerkwi wzniesionej w roku 1631. We wnętrzu cerkwi zachował się zabytkowy dwurzędowy ikonostas, carskie wrota z XVIII wieku, księga liturgiczna z 1767 oraz ikona św.

Nikity otoczona 14 scenami z życia patrona cerkwi.

Później będziemy towarzyszyć wiernym podczas liturgii, procesji i święcenia wody.

UWAGA!!! Będziemy znajdować się w strefie przygranicznej!!! Prosimy nie zapomnieć dokumentów tożsamości gdyż możemy być kontrolowani przez Straż Graniczną.

PROGRAM

Spotykamy się w piątek, 6 stycznia 2023, o godzinie 6:45 na placu Bankowym przy pomniku Juliusza Słowackiego.

O godzinie 7:00 odjazd w kierunku Kostomłotów (ze względu na konieczność punktualnego przybycia do Kostomłotów prosimy o niespóźnianie się)

Udział w obchodach Święta Jordanu w Kostomłotach.

Przewidywany powrót do Warszawy około godziny 20:00.

INFORMACJE TECHNICZNE

Koszt wyjazdu – 170,00 PLN/osoba

Cena obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW (do 10 000,00 PLN) oraz koszt ofiary na rzecz świątyni w Kostomłotach.

Cena nie obejmuje posiłku.

Zazwyczaj częstowani byliśmy na miejscu w sposób nadzwyczaj godny obiadem przez miejscowych parafian w sali przy kościele. Prosimy zatem o przygotowanie ofiary, według własnego uznania, którą będziemy mogli złożyć na utrzymanie kościoła. Ofiara zostanie zebrana w czasie poczęstunku.

Gdyby tym razem poczęstunku nie było, w drodze powrotnej zatrzymamy się na obiad.

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat.

————————-

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 60,00 PLN.

CAŁOŚĆ KWOTY MOŻNA WPŁACIĆ WRAZ Z ZADATKIEM LUB DOKONAĆ DOPŁATY DO PIĄTKU 16 GRUDNIA 2022.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „Jordan 5”

Arktour: mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !


FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

 

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour , numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA