Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 proponujemy spędzić w niezwykłym miejscu, jakim jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

2 kwietnia 2023 ekspozycję w Muzeum Wsi Mazowieckiej wzbogacą pokazy wielkanocnych zajęć: wyrób palm wielkanocnych, pokaz malowania jajek, pokaz przygotowania święconki chłopskiej, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych. Inscenizacje sprawią, że poczujemy się jakbyśmy uczestniczyli w wielkanocnych przygotowaniach sprzed lat. Miłośnicy rękodzieła ludowego też znajdą tu coś dla siebie. Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będzie kiermasz wielkanocny, na którym sprzedawane będą wielkanocne palmy, baranki, pisanki, koszyczki, serwetki oraz smakołyki.

Najważniejszym punktem programu Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej jest uroczysta msza święta w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa, połączona z poświeceniem palm i procesją. Co roku na nabożeństwie gromadzi się wielu wiernych. Nieodłącznym elementem obchodów jest też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tradycyjna palma wielkanocna”.

Założone w 1971 roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje powierzchnię ponad 60 ha. Na ekspozycję składają się: wieś rzędówka z 10 zagrodami, kościół, dworek, karczma i kuźnia. Całość wyróżnia przede wszystkim pietyzm, z jakim odwzorowano gospodarstwa z XIX i XX wieku. Zadbano nie tylko o wnętrza, ale również o otoczenie budynków – ogrody, pola, sady, pasieki oraz zwierzęta pasące się za miedzą.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu drobiazgowo odwzorowuje wieś mazowiecką drugiej połowy XIX wieku. Dzięki wielu atrakcjom dla zwiedzających, a także modernizacji i poszerzaniu infrastruktury, turysta w aktywny sposób może zapoznać się z dziedzictwem Mazowsza Starego. Muzeum zachwyca nie tylko zwiedzających, jego plenery wykorzystywano w takich filmach jak „Ogniem i mieczem” czy „Pan Tadeusz”, a także w wielu reklamach i klipach.

Wnętrza chałup szczegółowo odtwarzają wystrój wiejskich domostw. Oglądając ekspozycje można się przekonać, jak zmieniała się przez lata ludowa estetyka; jak przyozdabiano chałupę w połowie XIX wieku, bądź jak wyglądała izba rodziny chłopskiej w latach 60. XX wieku. Wnętrza różnią się też w zależności od zawodów mieszkańców. W jednej z izb znajduje się zakład szewski, w innej zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądała szkolna salka z okresu dwudziestolecia międzywojennego XX w.

PROGRAM WYJAZDU

Spotykamy się w niedzielę, 2 kwietnia 2023, o godzinie 8:15 na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego. O godzinie 8:30 odjazd w kierunku Sierpca.

Podczas przejazdu do Sierpca krótki postój na poranną kawę.

Planowany przyjazd do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu około godziny 11:00.

Wspólne wejście na teren Muzeum, później indywidualny pobyt na terenie skansenu.

O godzinie 14:00 uroczysta msza święta w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa, połączona z poświeceniem palm i procesją.

Około godziny 16:00 odjeżdżamy w kierunku Warszawy.

Planowany powrót na plac Bankowy około godziny 18:30.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 162,00 PLN

Koszt wycieczki obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN).

Koszt wycieczki nie obejmuje ceny biletów wstępu do Muzeum Wsi Mazowieckiej w wysokości 10,00 PLN płatne obligatoryjnie przy wejściu do autokaru oraz wydatków własnych Uczestników.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 70,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 17 MARCA 2023.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „NIEDZIELA”)

Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.