Siedlce to pełne historii miasto której ślady znajdziemy w postaci zabytków architektury i nie tylko architektury, mamy wrażenie, nieco niedoceniane przez turystów. Dlatego też proponujemy Państwu wycieczkę do tego interesującego miasta by poszukać budowli wzniesionych przez doskonale znanych z działalności w Warszawie architektów: Antonia Corazziego, Jana Zygmunta Deybla, Henryka Marconiego czy Mariana Lalewicza.

Poznamy burzliwą historię tego miasta oraz wejdziemy do Muzeum Diecezjalnego, żeby zobaczyć jedyny w Polsce obraz pędzla El Greca „Ekstaza świętego Franciszka”.

Wybierzemy się również w najbliższe okolice Siedlec, żeby zobaczyć Pałac w Korczewie, kościół w Mokobodach wzniesiony na podstawie planów Świątyni Najwyższej Opatrzności i kościół sanktuarium Matki Bożej i unitów podlaskich w Hołubli.

Podczas około dwugodzinnego spaceru po Siedlcach będziemy mogli zobaczyć między innymi:

👉 Pałac Ogińskich (z zewnątrz) z pierwszej połowy XVIII wieku. Pałac został wybudowany przed 1730 roku przez Kazimierza Czartoryskiego, a w latach 1779-1781 na zlecenie Aleksandry Ogińskiej pałac gruntownie przebudował architekt Stanisław Zawadzki. Dzięki tej przebudowie pałac otrzymał klasycystyczną bryłę i wystrój.

Bywali tu przedstawiciele znamienitych polskich rodów: Braniccy, Potoccy, bohaterzy narodowi, w tym Tadeusz Kościuszko, poeci epoki oświecenia: Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Kniaźnin, Franciszek Karpiński, a także król Stanisław August Poniatowski. Ratusz miejski „Jacek”. Dzięki swej oryginalnej formie, ratusz jest zaliczany do najciekawszych budowli ratuszowych w Polsce. Zaprojektowany prawdopodobnie przez Jana Zygmunta Deybla, został wzniesiony w latach 1763-1766, na miejscu istniejących wcześniej, zniszczonych przez pożary, kilku drewnianych ratuszy. Budynek będący typowym ratuszem handlowym został wzniesiony na planie krzyża.

👉 Siedlecki ratusz jest traktowany za najcenniejszy zabytek obiektów architektonicznych o przeznaczeniu publicznym. Potoczna nazwa „Jacek” wywodzi się prawdopodobnie z miejscowej legendy, wg której do wykonania zwieńczającej ratusz figury Atlasa pozował lokaj Aleksandry Ogińskiej o imieniu Jacek.

Dzięki swej oryginalnej formie, ratusz jest zaliczany do najciekawszych budowli ratuszowych w Polsce. Zaprojektowany prawdopodobnie przez Jana Zygmunta Deybla, został wzniesiony w latach 1763-1766, na miejscu istniejących wcześniej, zniszczonych przez pożary, kilku drewnianych ratuszy. Budynek będący typowym ratuszem handlowym został wzniesiony na planie krzyża. Skrzydła ratusza przeznaczone były na kramy i sklepy, natomiast w centralnie usytuowanej części wieżowej znajdowały się pomieszczenia administracyjne.

👉 Kościół świętego Stanisława to najstarszy murowany obiekt architektury sakralnej w Siedlcach. Wybudowany dzięki fundacji Izabeli i Kazimierza Czartoryskich w latach 1740-1749. W 1793 roku architekt Stanisław Zawadzki przebudował fasadę w stylu klasycystycznym.

👉 Klasycystyczny budynek gimnazjum wzniesiony w latach 1841-1844 wg projektu Antonio Corazziego. Jest to najstarszy gmach szkoły średniej w Siedlcach. W latach 1862-1863 uczniem tej szkoły był Aleksander Głowacki, późniejszy pisarz Bolesław Prus i uczestnik powstania styczniowego, za udział w którym był więziony w Siedlcach.

👉 Budynek Poczty zaprojektowany przez architekta Atonio Corazziego wzniesiono w latach 1827-1828. Pierwotnie w miejscu budynku mieściła się austeria przy Trakcie Brzeskim, w której za czasów Aleksandry Ogińskiej wydawano posiłki dla biednych. W dawnej oberży młode lata spędził Aleksander Orłowski, przyszły malarz batalista.

oraz wiele innych.

‼️‼️Po spacerze wejdziemy do Muzeum Diecezjalnego by zobaczyć obraz „Ekstaza świętego Franciszka” pędzla El Greca.‼️‼️

👉  Pałac w Korczewie to zabytkowy obiekt położony w malowniczej okolicy bez przesady nazywany podlaskim Wilanowem. Został zbudowany w w pierwszej połowie XVIII wieku dla Wiktoryna Kuczyńskiego i jest doskonałym przykładem architektury klasycystycznej. W połowie XIX wieku, w wyniku małżeństwa Ludwiki Kuczyńskiej z Tadeuszem hrabią Ostrowskim pałac przeszedł w ręce rodziny Ostrowskich.

Po 1989 roku rodzina Ostrowskich odzyskała pałac przywracając mu świetność, gdyż w czasach PRL-u, jako własność państwa, pałac mocno podupadł. Niestety, w listopadzie 2021 roku pałac stanął w płomieniach. Zniszczeniu uległ dach oraz część wnętrz. W tej chwili pałac jest intensywnie remontowany i zwiedzanie wnętrz jest niemożliwe.

Pałac zobaczymy z zewnątrz natomiast można zwiedzać przypałacowy ogród. Znajdziemy w nim między innymi Menhir, który prawdopodobnie stanowił obiekt kultu w czasach przedchrześcijańskich. Według radiestetów głaz ustawiono w miejscu mocy.

Na wprost bramy parkowej mieści się drugi co do wielkości budynek kompleksu –dziewiętnastowieczna willa letnia Syberia. Park, zaprojektowany w latach 30-tych XIX wieku przez Franciszka Jaszczołda na podstawie wcześniejszego założenia, jest integralną częścią kompleksu.

Szczególnie warta uwagi jest aleja lipowa rozciągająca się wzdłuż osi pałacu. Na lewo od alei mieści się kamień Menhir, a w jego pobliżu znajduje się dawna pałacowa oranżeria zwana „Trianon” (obecnie kaplica) oraz neogotycka studnia św. Jana Nepomucena.

PROGRAM

👉 Spotykamy się na parkingu przed Kinoteką, mieszczącą się w Pałacu Kultury i Nauki od strony Alej Jerozolimskich w sobotę, 1 marca 2025, o godzinie 08:00.

👉 Przed wjazdem do Siedlec krótki postój na poranną kawę.

👉 O godzinie 10:00 spotkanie z naszą przewodniczką. Spacer po Siedlcach.

👉 O godzinie 13:00 wejście do Muzeum Diecezjalnego.

👉 Około godziny 14:00 odjazd w kierunku Korczewa.

👉 Około godziny 15:00 Obiad w restauracji w Korczewie. Menu i cena podane poniżej.

👉 16:00 Pałac w Korczewie (z zewnątrz) i jego najbliższe otoczenie.

👉 16:45 Odjazd w kierunku w kierunku Warszawy (przez Siedlce).

👉 Po drodze krótkie postoje w Hołobli oraz Mokobodach.

👉 Planowany powrót do Warszawy około godziny 20:00.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 238,00 PLN/osoba

Koszt wycieczki obejmuje przejazd autokarem klasy turystycznej, dostoswanym do wielkości grupy, opiekę pilota oraz lokalnego przewodnika,ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN).

Koszt wycieczki nie obejmuje ceny biletów wstępu oraz obiadu. Można zamówić obiad w restauracji w Korczewie. Informacje o propozycji posiłku poniżej.

‼️‼️Cena biletów – Muzeum Archidiecezjalne – 16,00 PLN – płatne obligatoryjnie przed wejściem do autokaru.

‼️🍲🥗‼️ Możliwe jest zamówienie obiadu w restauracji w Korczewie w cenie 50,00 PLN.

🥘 Menu: zupa krem / lokalna specjalność babka ziemniaczana / ciasto / kawa herbata.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 80,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 14 LUTEGO 2025.

PO TYM TERMINIE, PO OTRZYMANIU DROGĄ MAILOWĄ POTWIERDZENIA REZERWACJI MIEJSCA, PROSIMY DOKONYWAĆ WPŁATY CAŁOŚCI.

NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „SIEDLCE”)

Arktour / mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 / e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Strona firmowa: www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.