W murach XVIII-wiecznej synagogi działa od 2014 r. – interaktywne muzeum Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, które wykorzystując najnowocześniejsze techniki muzealne zaprasza gościa do wejścia w bliski kontakt z prezentowaną wystawą.

Wizyta w muzeum nie jest zwykłym poznawaniem eksponatów, judaików  i historii miejsca. Jest fascynującym „spacerem” po przedwojennych uliczkach Chmielnika, jest wyprawą w głąb nastroju i tradycji sztetla, w którym  żyli obok siebie od stuleci Polacy i Żydzi i którego nigdzie już w Polsce nie ma. Miasteczka, takie jak Chmielnik, zniszczyła II wojna światowa i Holokaust.

Wizyta w muzeum – dzięki rozmieszczonym wewnątrz multimedialnym mapom regionu, ekranom dotykowym, szybom holograficznym, ukrytym głośnikom – staje się także wędrówką przez historię sztetla, od momentu pojawienia się Żydów w Chmielniku. Odwiedzający odnosi wrażenie, że znalazł się wśród handlujących na gwarnym chmielnickim rynku, czy w domu rodziny przygotowującej się do uroczystego szabatu.

Atrakcją muzeum jest jedyna na świecie – a przez to absolutnie unikatowa – szklana bima, pomyślana jako uwspółcześniona rekonstrukcja dawnej bimy – czyli miejsca do odczytywania Tory.

We współczesnym chmielnickim muzeum bima służy do minikoncertów lub ekskluzywnych prezentacji, zaś sama w sobie, dzięki niepowtarzalnej grze światła w szklanych elementach – ogniskuje uwagę każdego z gości. Wpisana jest w kubik – metalowy sześcian, symbolizujący dom otwarty na cztery strony świata.  W ścianach kubika znalazły miejsce gabloty z judaikami. Turysta odnajdzie tam m.in. Torę, menorę, modlitewniki, świece hawdalowe, talerz sederowy, besaminki.

W drodze do do Chmielnika zatrzymamy się obok opactwa Cystersów w Jędrzejowie i, o ile będzie to możliwe, wejdziemy do środka.

Po posiłku złożonym z tradycyjnych potraw żydowskich (posiłek nie ujęty w cenie wyjazdu) czeka nas spacer po Chmielniku. W trakcie zobaczymy między innymi najstarszy zabytek Chmielnika, kościółek świętej Trójcy położony na miejscu dawnego Starego Chmielnika. Kościół ten konsekrował biskup krakowski Bodzanta w 1354 roku. Obecny kościół pochodzi z początku XVI wieku.

PROGRAM RAMOWY

  • Spotykamy się w sobotę, 14.11.2020, o godzinie 6:45 na placu Bankowym przy pomniku Juliusza Słowackiego. Wyruszamy o godzinie 7:00 w kierunku Jędrzejowa.

  • Postój na trasie na na poranną kawę.

  • Około godziny 11:00 przystanek obok opactwa Cystersów w Jędrzejowie. O ile będzie to możliwe, wejdziemy do środka.

  • Około 12:30 będzie oczekiwał nas przewodnik Muzeum „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku

  • Posiłek został zaplanowany na godzinę 14:00

  • Po posiłku około godzinny spacer po Chmielniku.

  • Planowany powrót na plac Bankowy około godziny 21:00.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

UWAGA !!! Podróżujemy w grupie około 26 uczestników autokarem z 47 miejscami siedzącymi.

Podróż i zwiedzanie obiektów odbywa się zgodnie z zaleceniami Sanepidu obowiązującycmi w dniu wyjazdu. Prosimy o zabranie ze sobą przyłbic lub maseczek zakrywających usta i nos.

KOSZT WYCIECZKI – 190,00 PLN/osoba

Cena obejmuje bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku. Można zamówić posiłek złożony z rosołu po żydowsku, pipki-żołądki w zestawie (kopytka, zestaw surówek), deser, herbata – koszt 36,00 PLN. Płatność gotówką w autokarze.

REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ W CIĄGU 72 GODZIN WPŁATĄ NA PODANY PONIŻEJ NUMER KONTA ZADATKU W WYSOKOŚCI 65,00 PLN, ZAŚ CAŁOŚCI WPŁATY NALEŻY DOKONAĆ DO DNIA 30 PAŻDZIERNIKA 2020. Można wpłacić całość jednorazowo.

NUMER KONTA:

W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „CHMIELNIK„ 

Arktour/ ul.Egejska 11/ 02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 18 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

Z przyczyn niezależnych kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ (Wypełnienie pól, oznaczonych gwiazdką jest obowiązkowe. Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

 

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.