Tym razem zapraszamy Państwa na unikatową trasę u podnóża Gór Świętokrzyskich: Lniana Ostoja, Bodzentyn, Święta Katarzyna, pasieka w Świętej Katarzynie.

Lniana Ostoja – podczas „Tkackich opowieści” poczujemy atmosferę dawnych lat. Będziemy mieć możliwość zapoznania się z autentycznymi przyrządami, tradycyjnymi narzędziami tkackimi. Powrót do tradycji tkackiej, tak silnie związanej z gminą Bodzentyn, przybliży nam wystawa kilimów, obrusów wytwarzanych w dawnej Tkalni. Czas umili słodka degustacja.

Bodzentyn – to niewielka, sielska miejscowość u podnóża Łysicy. Miasteczko było kiedyś siedzibą biskupów krakowskich. Zwiedzanie rozpoczniemy do wizyty w kościele parafialnym pw. św. Stanisława i NMP. Zobaczymy tu unikalny obraz w prezbiterium oraz tryptyk bodzentyński z początku XVI w. Odwiedzimy też ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie (obecnie w remoncie), poszukamy fragmentów starych murów obronnych i będziemy podziwiać średniowieczny układ przestrzenny miasteczka. Udamy się też do Zagrody Czernikiewiczów, dzięki której wyobrazimy sobie zabudowę małego, świętokrzyskiego miasteczka w XIX i na początku XX w.

Święta Katarzyna – to serce Gór Świętokrzyskich, stąd prowadzi szlak na najwyższy szczyt – Łysicę (614 m n.p.m.). Udamy się na krótki spacer do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie zatrzymamy się przy Źródełku Świętego Franciszka, które słynie z magicznych właściwości. Odwiedzimy też Klasztor Bernardynek i Kapliczkę Janikowskich (Żeromskiego).

Wizyta w pasiece – pszczelarz podczas prezentacji przeniesie nas w świat pszczół i ich roczny cykl życia. W czasie degustacji miodów będziemy mieć unikatową okazję podglądać pracę pszczół w przeszklonym ulu. Słuchacze poznają pszczelą królową, jej zadania i proces powstawania miodu dzięki mozolnej pracy pszczół. Na miejscu kupicie oryginalne prezenty w postaci miodów, świec z wosku pszczelego, kosmetyków i innych produktów pszczelich.

Możliwość zamówienia obiadu regionalnego zalewajka świętokrzyska, goły*, kawa/herbata (35,00 zł/os.)

*goły – Codzienną potrawą w kuchni Kielecczyzny były „goły”, czyli kluseczki z surowych, tartych ziemniaków, które po odsączeniu nadmiaru wody mieszało się z jajkami. Następnie z otrzymanej masy formowano małe kluseczki i gotowano w osolonym wrzątku. „Goły” są podawane z mlekiem lub okraszone słoniną.

PROGRAM RAMOWY

UWAGA !!! Wyjazd odbywa się zgodnie z zaleceniami SANEPIDU, obowiązującymi w dniu wyjazdu.

  • Spotykamy się w sobotę, 08.05.2021 o godzinie 6:45 na placu Bankowym przy pomniku Juliusza Słowackiego. Wyruszamy o godzinie 7:00 w kierunku Bodzentyna.

  • Około godziny 10:00 spotkanie z lokalnym przewodnikiem w Lnianej Ostoi.

  • Zwiedzanie Bodzentyna.

  • Krótki spacer do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

  • Wizyta w pasiece na Świętej Katarzynie.

  • Około 17:00 odjazd w kierunku Warszawy.

  • Planowany powrót na plac Bankowy około godziny 19:30.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Ponieważ nie mamy pewności, jakie zalecenia i ograniczenia będą obowiązywać w dniu wyjazdu, w tej chwili przyjmujemy wyłącznie zapisy chętnych, bez konieczności potwierdzania rezerwacji wpłatą. Gdy będziemy mieć pewność, że wycieczka dojdzie do skutku, zwrócimy się do Państwa o dokonanie wpłaty stosownych środków.

KOSZT WYCIECZKI – 215,00 PLN/osoba

Cena obejmuje bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku.
Istnieje możliwość zamówienia obiadu regionalnego (zalewajka świętokrzyska, goły*, kawa/herbata (35,00 zł/os.))

*goły – Codzienną potrawą w kuchni Kielecczyzny były „goły”, czyli kluseczki z surowych, tartych ziemniaków, które po odsączeniu nadmiaru wody mieszało się z jajkami. Następnie z otrzymanej masy formowano małe kluseczki i gotowano w osolonym wrzątku. „Goły” są podawane z mlekiem lub okraszone słoniną.

NUMER KONTA:

W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „BODZENTYN„.

Arktour/ ul.Egejska 11/ 02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 20 osób.

Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.

Z przyczyn niezależnych kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.

Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ ( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).

Wycieczkę pilotuje Arkadiusz Żołnierczyk.

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.