Zapraszamy Państwa na wycieczkę do miasta słynącego z niezwykle zdrowego klimatu, wspomagającego leczenie chorób płuc, pełnego niezwykłej, niestety, znikającej architektury drewnianej.
Historia Otwocka wiąże się z budową linii kolei nadwiślańskiej w drugiej połowie XIX wieku. Do dziś sercem miasta jest dworzec kolejowy i to od niego wszystko się zaczęło.
Sosnowe lasy porastające wydmy stwarzają do dzisiaj doskonałe warunki do leczenia chorób płucnych – przede wszystkim gruźlicy. Znakomity dojazd z Warszawy sprawił, że przybywali kolejni letnicy a dla nich wznoszono wille i pensjonaty w stylu, dla którego ukuto odrębne określenie – „Świdermajer”. „Świdermajer” nadał specyficzny charakter letniskowo-uzdrowiskowym miejscowościom położonym wzdłuż linii otwockiej.
Za jego twórcę można uznać Michała Elwiro Andriollego, znanego ilustratora arcydzieł literatury polskiej. Osiadł tutaj na stałe w 1880 roku. Oprócz swojego domu Andriolli pobudował jeszcze kilkanaście z myślą o wynajmowaniu – pomysł okazał się trafny i niezwykle owocny. Już na przełomie XIX i XX wieku Otwock miał 600 (!) willi, a w okresie letnim przebywało w Otwocku (lub Willach Otwockich) ok. 2 000 osób. Stacja kolejowa okazała się nie tylko miejscem towarzyskich spotkań (bufetowe menu oferowało 120 potraw i trunków), ale było bazą wypadową dla ludzi żądnych długich spacerów w nieznane. Do dzisiaj na terenie Otwocka zachowało się około 120 willi i pensjonatów wzniesionym w tym specyficznym stylu.
W Otwocku znajduje się dawny pensjonat Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów od pewnego czasu uchodzący za miejsce nawiedzone.
Tu, ze względu na chorobę córki, przeniósł swoją działalność doktor Stanisław Krzyżanowski. Córka przeszła do historii jako Irena Sendler.
PROGRAM
Spotykamy się o godzinie 8:00 na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego. O godzinie 8:15 odjazd w kierunku Otwocka.
Część 1, Świder
(godz. 9:00-10:00, około 1,7 km spaceru)
O letnisku, Andriollim, architekturze nadświdrzańskiej, drewniane wille Agatka i Martynówka, obserwatorium geofizyczne.
Część 2, Otwock uzdrowiskowy (godz. 10:15-12:15, około 2 km spaceru)
O uzdrowisku otwockim, sanatorium Wiśniewskiego, kościół św. Wincentego a Paulo (tylko na zewnątrz), willa Lala, getto otwockie i historia otwockich Żydów, willa Nowość, ulice Kościelna, Reymonta i Kościuszki, kilka słów o ludziach tu mieszkających, związanych z rozwojem miasta i uzdrowiska.
Część 3, Zofiówka (godz. 12:30-13:00, około 0,3 km spaceru)
O historii Zofiówki, spacer w ruinach Zakładu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów, historie ludzi związanych z Zofiówką, współczesne inspiracje i legendy związane z tym miejscem.
Przerwa na kawę i ciasteczko we własnym zakresie (godz. 13:00-14:00)
Część 4, Otwock murowany (godz. 14:00-15:00, około 1 km spaceru)
Okolice otwockiego magistratu, teatr im. S. Jaracza, pomnik Biało-Czerwonej Iskry, dawne Uzdrowisko Gurewicza, dawne kasyno, park miejski.
Planowany powrót do Warszawy na plac Bankowy około godziny 16:00.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
KOSZT WYCIECZKI – 149,00 PLN/osoba
Cena obejmuje opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.
Cena nie obejmuje posiłku.
REZERWACJĘ MIEJSCA NALEŻY POTWIERDZIĆ WPŁATĄ ZADATKU W WYSOKOŚCI 50,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA MAILA POTWIERDZAJĄCEGO UDZIAŁ W WYCIECZCE. CAŁOŚĆ KWOTY NALEŻY WPŁACIĆ DO PIĄTKU, 14 KWIETNIA 2023.
NUMER KONTA: (W TYTULE PRZELEWU PROSIMY WPISAĆ HASŁO „OTWOCK”.)
Arktour/ Legionów Polskich 74/ 96-300 Żyrardów
mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118
Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 25 osób.
Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków. Z przyczyn niezależnych kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.
DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA.
Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl
Przy rezerwacji miejsca należy podać datę urodzenia oraz numer telefonu. Pominięcie tych danych jest równoznaczne z rezygnacją z ubezpieczenia NNW !
FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ
( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).
Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.
Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”. Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105
e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl
https://www.facebook.com/ArktourWHU
DO ZOBACZENIA
Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.
Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 3 ust. 3 oraz Art. 5 ust. 2 do niniejszej imprezy nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.