Wiele razy słyszeliśmy określenie „Wenecja Północy” odnoszące się do Bydgoszczy, nie mamy jednak pewności, czy komuś zdarza się użyć określenia „Bydgoszcz Południa” w stosunku do Wenecji. Z jakiegoś powodu jesteśmy prawie pewni, że nie.

Zapraszamy zatem na wycieczkę do Bydgoszczy, żeby sprawdzić, czy miasto rzeczywiście zasługuje na określenie „Wenecja Północy”.

Bydgoszcz po raz pierwszy pojawia się na kartach historii 28 czerwca 1238 roku jest zatem miastem o około 100 lat starszym od Warszawy.

Stare Miasto leży malowniczo na trzech wyspach: Miejskiej, Zamkowej i Młyńskiej. Do dzisiaj zachowało się średniowieczne rozplanowanie miasta.

Spośród zabytków najstarszych i najcenniejszych wyróżnia się w Bydgoszczy gotycki kościół farny (od 2004 r. katedralny), powstały w drugiej połowie XV wieku.

Charakteru i klimatu Bydgoszczy nie tworzy jednak jej historia i zabytki okresu przedindustrialnego czy Stare Miasto, ale przede wszystkim architektura kamienic czynszowych z przełomu XIX i XX wieku. Wtedy właśnie nastąpił największy w historii rozwój miasta, w znacznej mierze inspirowany i kierowany przez władze zaboru niemieckiego. To właśnie ta zabudowa stanowi znaczny procent budynków w Bydgoszczy i kształtuje jej dzisiejsze oblicze.

Natomiast Wenecja Bydgoska od lat stanowi natchnienie dla artystów. To poetyckie miano nadali oni malowniczemu zespołowi architektonicznemu Starego Miasta, który przylega do odnogi Brdy zwanej Młynówką, naprzeciw tzw. Wyspy Młyńskiej. Zespół tworzą budynki zwrócone frontem ku ulicom: Przyrzecze, Długa, Wełniany Rynek i Poznańska, a ich zaplecza wchodzą w nurt rzeki. Widok ceglanych murów domów i spichlerzy wyrastających wprost z wody kojarzy się z Wenecją i tworzy niezwykle ciekawe miejsce.

Forma domów, ich surowe bryły z czerwonej cegły, i piętno gotyku widoczne w proporcjach wywołują skojarzenie z Amsterdamem.

Zwiedzimy Stare Miasto, Wenecję Bydgoską, secesyjne kamieniczki, zobaczymy słynną fontannę „Potop”, wejdziemy do muzeum na barce by poznać historię Kanału Bydgoskiego.

Na zakończenie przed uczestnikami wycieczki otworzy swoje podwoje najsłynniejsze bydgoskie muzeum,  nagrodzone certyfikatem dla najlepszego produktu turystycznego. Zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu połączone z warsztatami mydlanymi będzie doskonałą okazją na zabranie z Bydgoszczy własnoręcznie wykonanej pamiątki.

PROGRAM RAMOWY

  • Spotkanie na placu Bankowym w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego w sobotę, 04.07.2020, o godzinie 6:45. O godzinie 7:00 odjazd w kierunku Bydgoszczy.

  • 11:00 – zwiedzanie Starego Miasta: Most Staromiejski, Stary Rynek, gotycka Katedra, Wyspa Młyńska i Wenecja Bydgoska,

  • 13:30 – wejście pod pokład zabytkowej Barki Lemara – historia dawnego portu śródlądowego i Kanału Bydgoskiego,

  • 14:00 – przerwa na obiad i czas na zakup pamiątek na Starym Mieście,

  • 15:30 – zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu wraz z warsztatami wyrobu własnego mydła,

  • 17:00 – wyjazd w drogę powrotną.

  • Powrót do Warszawy około godziny 21:00.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

UWAGA !!! Jedziemy w reżimie epidemiologicznym! W czasie podróży i zwiedzamy wszyscy powinni mieć założone maseczki, zasłaniające nos i usta lub przyłbice.

KOSZT WYCIECZKI – 188,00 PLN/osoba

Cena obejmuje bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota, lokalnych przewodników, zestaw audioguide, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN), oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku ani wydatków własnych uczestników.

*Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 35 osób.
*Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.
*Z przyczyn niezależnych kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

DOKONANIE WPŁATY OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW UCZESTNICTWA. Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

PO POTWIERDZENIU PRZEZ PRACOWNIKA BIURA ZGŁOSZENIA (FORMULARZ PONIŻEJNALEŻY DOKONAĆ WPŁATY ZADATKU W WYSOKOŚCI 60,00 PLN W CIĄGU 72 GODZIN OD DATY OTRZYMANIA POTWIERDZENIA.

Jeśli ktoś sobie życzy, może od razu dokonać wpłaty całości kwoty.

Całości płatności należy dokonać przelewem do dnia 20.06.2020 (piątek) na podany poniżej numer konta.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ ( Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa).

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

—————

Dane do przelewu (W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „Bydgoszcz”)

Arktour WHU ul. Egejska 11/02-764 Warszawa
mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie Arktour, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU

www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA