Góry Pieprzowe potocznie zwane sandomierskimi Pieprzówkami to jedno z przyrodniczo najpiękniejszych miejsc w regionie świętokrzyskim. Niestety, niedoceniane przez turystów. Oddalone są od Sandomierza o cztery kilometry.

Góry Pieprzowe są najstarszymi górami w Polsce. Stanowią rezerwat przyrody utworzony w 1979 roku o niezwykłym bogactwie zarówno przyrodniczym jak i florystycznym oraz geologicznym.

Zbudowane głównie z brunatnoszarych łupków, które pod wpływem czynników atmosferycznych kruszą się i wyglądem przypominają pieprz.

Góry Pieprzowe słyną z dwunastu gatunków dziko rosnących róż. To największe skupisko dziko rosnącej róży w Europie i w Polsce. Z 25 gatunków dzikich róż występujących w Polsce, 12 występuje wyłącznie w Górach Pieprzowych.

Sandomierz nad Wisłą to niezwykłe, pełne zabytków miasta wyróżniające się magicznym historycznym klimatem, stanowiącym świadectwo bogatej przeszłości tego miejsca. Sandomierz to miasto niezwykle malowniczo położone na siedmiu nadwiślańskich wzgórzach, co sprawia że bywa nazywane czasem małym Rzymem, choć zdecydowanie mocniej przyległ do niego przydomek królewskiego miasta, gdzie bywali w przeszłości polscy królowie i książęta.(…)


Na trasie zwiedzania znajdą się:

Brama Opatowska z XIV wieku to jeden z najważniejszych zabytków Sandomierza. Jedna z czterech bram niegdyś wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza. Wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku.

UWAGA !!! Wchodzimy na taras widokowy, sześć pięter do góry. Oglądamy panoramę miasta.

Podziemna Trasa Turystyczna, czyli sandomierskie lochy to system dawnych czternasto- i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe.

Obecna podziemna trasa utworzona została przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów (w części z nich udało się zachować pierwotne wątki obmurowań). Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają dwunastu metrów pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi łącznie 470 metrów.

Bazylika Katedralna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny to gotycka świątynia wzniesiona (w miejscu wcześniejszego kościoła) z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1360 – 1382. Jest kolejnym głównym zabytkiem Sandomierza na naszej trasie.

Ucho Igielne – jedyna zachowana furta, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych.

W trakcie zwiedzania zobaczymy z zewnątrz Dom Długosza, Collegium Gostomianum, Rynek, zamek z zewnątrz, ratusz, zabytkowe kamienice, dawną synagogę, kościół świętego Ducha, kościół świętego Michała, kościół świętego Józefa oraz, jeśli szczęście dopisze, ojca Mateusza.

Góry Pieprzowe – mają wysokość około 199 metrów nad poziomem morza – nazwę tę nosi około trzykilometrowy odcinek krawędzi Wyżyny Sandomierskiej pomiędzy wsiami Kamień Nowy i Kamień Plebański. Osobliwością gór są skupiska dzikiej, róży występującej w 15 gatunkach, stanowiące unikalne w skali europejskiej naturalne rosarium. Można tu spotkać krzewy berberysu, jałowca, głogu, tarniny, dzikiej gruszy. Wszystkie te walory sprawiają, że Góry Pieprzowe – pod wieloma względami unikalne – zostały uznane w 1979 roku za rezerwat przyrody, który obejmuje powierzchnię liczącą 18,01 ha.

PROGRAM RAMOWY

 • Spotykamy się w sobotę, 13.06.2020 o godzinie 6:45 na placu Bankowym przy pomniku Juliusza Słowackiego. Wyruszamy o godzinie 7:00 w kierunku Sandomierza.
 • 11:00 – spotkanie z lokalnym przewodnikiem na Rynku w Sandomierzu.
 • Zwiedzanie Sandomierza
 • Około godziny 14:00 przerwa na obiad we własnym zakresie.
 • Po posiłku zwiedzanie Sandomierza oraz PRZEJAZD w Góry Pieprzowe.
 • Około 18:00 odjazd w kierunku Warszawy.
 • Planowany powrót na plac Bankowy około godziny 22:00.


INFORMACJE ORGANIZACYJNE

KOSZT WYCIECZKI – 185,00 PLN/osoba

Cena obejmuje bilety wstępu do wszystkich obiektów, opiekę pilota, lokalnych przewodników, ubezpieczenie NNW (DO 10 000,00 PLN) oraz przejazd autokarem klasy turystycznej.

Cena nie obejmuje posiłku. Posiłek we własnym zakresie w czasie przerwy obiadowej w trakcie zwiedzania.

—————

BRAK WOLNYCH MIEJSC

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA LISTĘ REZERWOWĄ

Prosimy o wpisanie ilości rezerwowanych miejsc.
=

—————

Po przesłaniu zgłoszenia należy oczekiwać na potwierdzenie uczestnictwa.

Po potwierdzeniu przez Biuro Przewodnickie *Arktour* rezerwacji miejsc w ciągu 72 godzin należy wpłacić  55,00 PLN/osoba zadatku na podany poniżej numer konta. Jeśli ktoś sobie życzy, może od razu dokonać wpłaty całości kwoty.

 • Całości płatności należy dokonać przelewem do dnia 22.05.2020 (piątek).
 • Aby wycieczka odbyła się, wpłaty powinno dokonać przynajmniej 35 osób.
 • Do autokaru wsiadamy według kolejności wpłat zadatków.
 • Z przyczyn niezależnych kolejność zwiedzania może zostać zmieniona.

Dokonanie wpłaty oznacza akceptację warunków uczestnictwa.
Warunki uczestnictwa oraz ubezpieczenia dostępne są pod linkiem: https://tinyurl.com/yatbz6l2 oraz na stronie www.zwiedzajznami.com.pl

DANE DO PRZELEWU (W tytule przelewu prosimy wpisać hasło „Sandomierz”)

Arktour WHU ul. Egejska 11/02-764 Warszawa

mBank 35 1140 2004 0000 3202 7694 8118

Organizatorem jest firma Arktour WHU, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Kontakt Biuro Przewodnickie „Arktour”.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105  e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl

https://www.facebook.com/ArktourWHU www.zwiedzajznami.com.pl

DO ZOBACZENIA